Jövő hétfőn fordul az Alkotmánybírósághoz (Ab) a K&H brókercégének ügyében gyanúsított Kerék Csaba ügyvédje, mert véleménye szerint akadályozza védői munkájában, hogy a rendőrség és az ügyészség párhuzamosan nyomoz. Ruttner György, aki a különösen nagy értékre elkövetett sikkasztással és pénzmosással gyanúsított Kerék Csabának, a Britton Kft. ügyvezetőjének a védője, elmondta azt is: a büntetőeljárási törvény kizárja a párhuzamosságot. Szavai szerint a párhuzamos nyomozás és az információk elzárása azt is eredményezi, hogy azok hiányában Kerék Csaba sem tud érdemben nyilatkozni arról, amivel gyanúsítják. Példátlannak nevezte, hogy nemcsak a rendőrség, de a letartóztatás ügyében döntő bíró sem kapta meg a terhelő vallomások összességét. Kifejtette: az ügyészség félreértelmezte azt az alkotmányos jogot, hogy a gyanúsított bármikor vallomást tehet, amikor arra az álláspontra helyezkedett, hogy a gyanúsítottak válogathatnak, hogy ki előtt tesznek vallomást.
Ihász Sándor budapesti főügyész közölte: nem az ügyészség szelektál a terheltek között, hogy kiket hallgasson ki, hanem a gyanúsítottak kérik, hogy az ügyészek előtt tehessenek vallomást. A terheltnek joga van úgy dönteni, hogy nem tesz vallomást, és úgy is, hogy tesz. Emellett a törvény alapján nyilatkozhat úgy, hogy csak az ügyészségnek tesz vallomást – mondta.
A védő megerősítette a Népszava című kormánylapban megjelenteket, miszerint Kerék Csaba nem fogad el fogvatartóitól ételt, csak a családtól kapott csomagokban bejuttatott ételeken él. Ez nem azt jelenti, hogy éhségsztrájkol, de Kerék szerint a szabadságát indokolatlanul korlátozzák, amikor fogva tartják.
Ruttner szerdán a legfőbb ügyészhez fordult, mert szerinte törvénytelen az a jogerős bírósági végzés, amelyben a Fővárosi Bíróság nemcsak a szökés és elrejtőzés veszélye, hanem tényleges szökés miatt is indokoltnak látta Kerék előzetes letartóztatásának elrendelését. A bírósági végzés indoklásában olyan dologra hivatkozik, ami nem hangzott el, és ami nem is szerepel az iratok között – tette hozzá.
A Legfőbb Ügyészségen közölték: megérkezett a védő beadványa, és vizsgálják a benne foglaltakat.
új fővárosi főügyész. Ihász Sándort, a Fővárosi Főügyészség kiemelt ügyek osztályának eddigi vezetőjét nevezte ki – pályázat alapján – tegnap Polt Péter legfőbb ügyész a budapesti szervezet élére, augusztus 1-jei hatállyal. A korábbi fővárosi főügyész, Sódor István szintén pályázat útján nyerte el a fővárosi fellebbviteli főügyészi posztot, ahová július 1-jén be is iktatták. Az új főügyész és osztálya egyebek mellett a K&H-ügy nyomozását felügyelte. (Sz. Z.)