Kötelez a hagyomány

Konfettieső, transzparensek tömege a jelölt nevével, az európai fülnek rendkívül banális beszédek – noha a világ nagyot fordult, az amerikai demokrácia díszletei nem változtak, és ezt a tegnap zárult bostoni demokrata pártkongresszus is alátámasztotta.

Munkatársunktól
2004. 07. 30. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy pillantást vetünk a 60-as, 70-es évek szemcsés, de élénk színű filmhíradóira, máris látható a kísérteties hasonlóság a napokban zajló rendezvényekkel. A tragikus sorsú Kennedyek, aztán Carter is így indultak csatába, hogy elhódítsák a posztot a republikánus elnöktől, vagy egyszerűen csak legyőzzék a másik oldal jelöltjét.
A demokraták történelme ennél persze jóval messzebbre nyúlik vissza, hiszen a pártot még Thomas Jefferson alapította 1792-ben az elitet tömörítő Federalista Párt ellenében. 1798-ban a mozgalom a „mindennapi emberek pártja” lett, és ez a régi szlogen mind a mai napig a szociális érzékenységgel kapcsolatos elvárások terhét rója rá. Jefferson 1800-ban az első demokrata elnök lett, és a megzabolázhatatlan fejlődést eredményező nyugati expanzió alapjait is megvetette. Az első világháború idején Woodrow Wilson vezette az Egyesült Államokat, akinek a neve a békeszerződésekkel szembeni fenntartásai miatt a magyar tudatba is bevésődött.
A demokrata elnökök közül kiemelkedik Franklin Delano Roosevelt. 1932-ben hatalomra kerülve progresszív szociális és gazdaságpolitikájával igazolta, hogy miként lehet a világválságban reményt vesztett népet kirángatni a depreszszióból. Bár végigvezette a háborút, azt az atomfegyver bevetésével alelnöke, Harry S. Truman zárta le.
Sokan úgy vélik, hogy amikor Amerika republikánus elnököt választ, az eszére hallgat, amikor pedig demokratát, akkor a szívére. John F. Kennedy fiatalságával, modorával és lendületével, tragikus halálával kétségtelenül közelebb került a nép lelkéhez, mint korábban bárki. Pedig a tényeket nézve ellentmondásos politikus volt: útjára indította a vietnami intervenciót, de a holdprogramot is, amelyek jóval halála után megalázták, illetve piedesztálra emelték az országot.
A legutóbbi demokrata elnököt, Bill Clintont is a szerethetőbbek közé sorolta egyénisége, ám nőügyei és liberális politikája megalapozták az amerikaiak egyre élesedő megosztottságát, amellyel most éppen az ifjabb Busht vádolják a demokraták. Jelöltjük, John Kerry azonban egyelőre önmérsékletet tanúsított a jelenlegi elnök támadása terén, még megelégszik párttársai ez irányú aktivitásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.