Népszerű az ukrán elnöki szék

Eddig húsz elnökjelölt indulásához járult hozzá az ukrán központi választási bizottság (CIK), de az államfői bársonyszékért ringbe szállók száma még nyilvánvalóan tovább növekszik, hiszen a jelentkezés kedd esti határidejének lejártáig még további tizenegy személy nyújtotta be a szükséges iratokat.

Székely Gergely
2004. 07. 31. 17:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CIK adatai szerint a dokumentumok beadására megállapított három hét során összesen harminckilencen, köztük ismert és kevésbé ismert politikusok, pártvezérek, tudományos intézetek munkatársai, vállalkozók, munkanélküliek, háziasszonyok keresték fel őket. De akadt a jelentkezők között nyugdíjas, esztergályos, vándormuzsikus, sőt az 55 éves Vaszil Hordijenko személyében egy hajléktalan is, aki az „égiek cárjának” vallotta magát.
A híradások szerint a CIK-ben a legoptimistább előrejelzések szerint is legfeljebb 15-18 elnökjelölt indulására számítottak. Az Ukrán Politikai Intézet igazgatója, a parlament szólás- és sajtószabadság kérdéseivel foglalkozó bizottságának elnöke, Mikola Tomenko szerint „abszurd jelenséggel állunk szemben, amire egyszerűen nincs ésszerű magyarázat”. Az elnöki bársonyszékre pályázók tülekedése mögött a bizottsági elnök Viktor Janukovics kormányfő választási stábjának politikai mesterkedését sejti. Szerinte ugyanis a hatalom a szavazatok szétdarabolásával próbálja megakadályozni, hogy az ország legnépszerűbb politikusa, Viktor Juscsenko már az első fordulóban megszerezze a győzelmet.
Tomenko a jelölteket négy kategóriába rangsorolja. Az elsőbe tartozik az elnökválasztás két favoritja, a jelenlegi hatalom jelöltje, Viktor Janukovics miniszterelnök és Viktor Juscsenko, a Mi Ukrajnánk jobboldali tömörülés vezetője. A másodikba Petro Szimonenko, a kommunisták és Olekszandr Moroz, a szocialisták elnöke, akik az első fordulóban akár 7 százaléknál is több szavazatot szerezhetnek. A harmadikba rangsorolja Tomenko a többi között Olekszandr Omelcsenkót, Kijev polgármesterét és a volt kormányfőt, Anatolij Kinahot, az Ukrajnai Nagyiparosok és Vállalkozók Pártjának elnökét, akik szerinte a leadott voksok három százalékára számíthatnak.
A többiek, a negyedik kategóriába rangsoroltak viszont, állítja Tomenko, már a szavazatok egy százalékának is joggal örülhetnek. Vannak elemzők, akik viszont nem zárják ki az esetleges meglepetéseket sem. Ide sorolják például Anatolij Kinahot, akit – írja róla Szerhij Szkripnik politológus – „a politikai genezis az ukrán politikusoknak egy olyan eléggé figyelemreméltó csoportjához sodorta, akik nem illeszthetők be sem az ellenzék, sem pedig a hatalom képviselőinek táborába”. Választási kampányát Kinah a hatalom éles bírálatával kezdte, Kucsma elnökösködésének tíz évét például az „óriási lehetőségek elvesztegetése időszakának” nevezte, Viktor Janukovics jelöltségével kapcsolatban pedig kifejtette: „Semmi szín alatt nem formálhat jogot a hatalomra börtönviselt múlttal rendelkező személy, mivel ez már nem csupán egy ember problémája, hanem sokkal több annál”.



Elhanyagolták Ukrajnát? Bírálta Nyugat-Európát, különösen Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát pénteken Aleksander Kwasniewski lengyel elnök amiatt, hogy hátat fordított Ukrajnának, Oroszország karjaiba lökve a kelet-európai országot. Kwasniewski úgy vélekedett, hogy a NATO legutóbbi isztambuli csúcsértekezletén, ahol jelen volt Ukrajna is, „a szövetség három nagy tagjának, a francia elnöknek, a brit miniszterelnöknek és a német kancellárnak a hallgatása nagyon is beszédes volt”. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.