Tegnap kötött volna részmegállapodást – az előzetes tervek szerint – a szegedi egyetemi klinikák sztrájkbizottsága az egyetem vezetőivel. Az egyezség tartalmazta volna azokat a pontokat, amelyekben sikerült megegyezni, és azokat is, amelyek a munkáltatói oldal álláspontja szerint csak kormányzati segítséggel orvosolhatók.
– Pénteken viszont levél érkezett a sztrájkbizottsághoz az egészségügyi minisztertől, s ez alapvetően megváltoztatta álláspontunkat – tájékoztatta lapunkat Ágoston Zsuzsa, a sztrájkbizottság tagja. Kökény Mihály ugyanis jelezte: nem kíván részt venni a munkáltatói és munkavállalói oldal között folyó tárgyalásokon, mert nincs munkáltatói joga, de mediátorként szívesen segít a feleknek, hogy egyezségre jussanak. Erre viszont a sztrájkbizottság tagjai nem tartanak igényt, mert az egyetemmel folytatott tárgyalások konstruktív légkörben zajlottak. – Ha a kormány végre kijelöl egy tárgyalóbizottságot, és annak tagja lesz a miniszter, akkor vele is szívesen tárgyalunk. Most viszont úgy tűnik, hogy a gondok megoldását a lehetséges tárgyalópartnerek egymásra hárítják, továbbra is lokális problémaként akarják kezelni a szegedi orvosok követeléseit, ezért a kormányzattal való tárgyalások megkezdéséig nincs értelme az egyetemmel való megállapodásnak sem – mondta Ágoston, majd hozzátette: ha a kormány nem hajlandó az érdemi egyeztetésekre, akkor ismét a munkabeszüntetés eszközéhez nyúlnak.
Az egyetem értetlenül áll a döntéssel szemben, mivel a felek közötti egyeztetés eredményeként a megállapodás, a sztrájkbizottság által is elismerten, aláírás előtt áll – közölte az orvostudományi centrum elnöke, Lonovics János.
Sajtóközleményt ígértek tegnapra, mégis meghosszabbították a hírzárlatot a szegedi kórházban, ahol a halálesettel végződő betegcsere történt. Úgy tudjuk, erről az intézmény vezetése és a fenntartó önkormányzat állapodott meg annak érdekében, hogy a nyilvánosság ne befolyásolja a fegyelmi tanácsot. A testület hivatott megnevezni a felelősöket és dönteni a szankciókról.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban