Új uniós triumvirátus van kialakulóban?

Franciaország és Németország az európai építkezés két legbefolyásosabb állama, és Spanyolországnak is köztük kell lennie – jelentette ki a Le Monde című francia napilapnak adott interjújában José Luís Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő.

Munkatársunktól
2004. 07. 30. 18:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ez az első alkalom, hogy a spanyol miniszterelnök – aki immáron száz napja van hivatalban – a szorosabb német–francia–spanyol együttműködés mellett tör lándzsát. Már egy májusi kétoldalú találkozót követően, amikor is Jaques Chirac francia elnökkel tárgyalt, közölte, hogy a három országnak, azaz Franciaországnak, Spanyolországnak és Németországnak „mindenféle hátsó szándék nélkül” együtt kell működnie egy aktív, dinamikus, egységes és erős Európa érdekében. A három ország vezetői már akkor mindent megtettek, hogy fátylat borítsanak a múltra, pontosabban azokra az ellentétekre, amelyek az akkor még formálódó európai uniós alkotmány – egész pontosan a szavazási rendszer ügye – miatt robbantak ki közöttük. Megfigyelők már akkor azt rebesgették, hogy Spanyolország Nagy-Britannia helyének elfoglalására törekszik, és a jövőben – Berlinhez és Párizshoz csatlakozva – az uniós triumvirátus új tagjaként kíván részt venni az európai politikában.
Akárhogy is legyen, legújabb nyilatkozatával Zapatero ismételten kiállt a hármas együttműködés mellett. A spanyol kormányfő – a múltbeli ellentétekre is utalva – a francia lapnak adott interjúban úgy vélekedett, hogy elődje, José María Aznar távozásával Spanyolország visszatért az európaiak nagy családjához, már csak azért is, mivel – mint fogalmazott – a volt spanyol miniszterelnök „egy lábbal Európában volt, egyel pedig azon kívül, hogy lefékezze azt”.
Zapatero annak a meggyőződésének adott hangot, miszerint az EU bővítése után még több erőfeszítésre van szükség. Mint mondta: tíz új tagállammal „sokkal erősebben kell pedáloznod, hogy a bicikli gyorsabban menjen, főként a közös külpolitika területén”.
Ezek a kérdések várhatóan mind terítékre kerülnek azon az informális találkozón, amelyen Spanyolország, Németország és Franciaország képviselői a nyári szünetet követően összegyűlnek, és amelyről spanyol kormányforrásokra hivatkozva az EUobserver nevű internetes lap is beszámolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.