Egy feltehetően az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezethez kötődő csoport szerdán késő este európai városok elpusztításával és „vérzuhatagokkal” fenyegetőzött megtorlásul azért, mert Európa nem válaszolt Oszama bin Laden terroristavezér tűzszüneti ajánlatára.
A nyilatkozat szerzője az Abu Hafsz al-Maszri Brigádok nevében elítéli Európát, mert nem vonta ki haderőit Irakból és Afganisztánból három hónapon belül, ahogyan azt Oszama bin Laden egy április 15-én nyilvánosságra hozott hangszalagon követelte. „Véres háborút hirdetünk ellenetek. Nem állítjuk le támadásainkat, amíg észhez nem tértek” – áll a nyilatkozatban, amely külön kitér Olaszországra. A csoport a hónap elején arra figyelmeztetett, hogy Olaszországnak a 2001. szeptember 11-ihez hasonló vérfürdőben lesz része, ha továbbra is Berlusconi marad hatalmon.
Az olasz külügyminiszter szerint Róma komolyan veszi a terrorriadókat, de nem félnek a terroristáktól, hanem továbbra is kellő óvatosságot tanúsítanak. Franco Frattini fontosnak nevezte az európai országokkal és az ENSZ-szel való együttműködést, továbbá leszögezte: Ijád Allávi átmeneti iraki kormánya az olasz katonák iraki jelenlétének fenntartását kérte.
A Bulgáriának és Lengyelországnak címzett fenyegetés kapcsán több megfigyelő a fenyegetettség földrajzi kiszélesedésétől tart. Tálas Péter, a ZNME Stratégiai Védelmi Kutató Központ vezetője úgy véli, a veszély mértéke nem becsülhető le, az üzeneteket ugyanakkor mindig konkrétan kell elemezni. A legtöbb fenyegetés ugyanis – tette hozzá – beváltatlan marad, esetleg azért, mert a terroristák esetenként mindössze a figyelem és a félelem felkeltésére törekednek. A biztonságpolitikai kutató szerint a legnagyobb veszélyt azok az országok jelentik, amelyekben egyrészt kiépült a terrorizmus infrastruktúrája, másrészt a társadalom tolerálja annak térhódítását. Tálas Péter ugyanakkor kiemelte: Közép-Európát sokan a leggyengébb láncszemnek tartják, hiszen a nyugati országok még egymással sem osztják meg szívesen információikat, nemhogy a még mindig átalakulóban lévő, s megbízhatatlannak vélt posztkommunista titkosszolgálatokkal. A szakértő szerint fontos tényező továbbá, hogy a Balkánon a kábítószer és cigaretta mellett a fegyverek is viszonylag könnyen átcsempészhetők.
Fenyegetett bukaresti járat. Rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe a bukaresti Henri Coanda-Otopeni nemzetközi repülőtéren a Bukarest és Isztambul között közlekedő járatokon, mivel a török hatóságok készülő terrorakcióról értesítették román kollégáikat. Az Evenimentul Zilei című bukaresti lap azt írja, hogy a török hatóságok értesítettek minden légitársaságot, amely Bukarest és Isztambul között közlekedtet járatokat. A lap információi szerint a török rendőrség egyik informátora olyan beszélgetésnek volt fültanúja, amelyből kiderült, az isztambuli Atatürk légikikötőben ezen a héten egy Bukarestből érkező repülőgép fel fog robbanni földet érésének pillanatában. (MTI)