A megállapodás ellenére sem kapják meg a vámügynökök átképzését végző intézmények az oktatásra szánt minisztériumi támogatást. Ennek oka, hogy a kormány nemrég zárolta a tárcáknál lévő pénzügyi maradványokat – tudta meg lapunk. Ismeretes, az uniós csatlakozás miatt a vámügyintézők jelentős része elvesztette állását. Az átképzési programban pedig jelentős súllyal szerepelt a jövedéki ügyintézők képzése, mert jövő év januártól kötelezően csak ilyen végzettségű alkalmazottat lehet foglalkoztatni a szakterületen. A szakma nyomására a kormány korábban úgy döntött, részben támogatja az utcára kerülők átképzését. Igaz, az érdekvédők 500 millió forintot „álmodtak”, melyből 200 millió teljesült, az ígéret szintjén. A programban húsz cég nyert el támogatást, információnk szerint százmillió forintot. A finanszírozás pedig utólagos – lett volna. Vagyis a hallgató vagy a munkáltatója befizeti a tandíj egynegyedét, a fennmaradó háromnegyedet az iskola állja, majd a bizonyítvány átadásakor benyújtja a teljes számlát, s megkapja jogos követelését. A feladatukat tisztességgel ellátó intézmények azonban egy fillért sem látnak. Szivi József, a programot koordináló Nemzeti Felnőttképzési Intézet szakmai igazgatóhelyettese lapunknak elmondta: a zárolásig folyamatosan utaltak, ám azóta valóban nem tudnak fizetni. Amint a Pénzügyminisztérium feloldja a tilalmat, azonnal átutalják a pénzeket – tette hozzá a szakember.
Rendkívüli parancsnoki értekezletet tartottak tegnap a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságán (VPOP). Nagy János vezérőrnagy, a testület parancsnoka ismertette: augusztus 1-jével lezárul az uniós csatlakozással összefüggő átszervezés második üteme. Ennek során a vidéki vámigazgatás és -rendészet regionális szintre kerül. Az eddigi megyei helyett regionális parancsnokságok, a megyei nyomozó hivatalok helyett regionálisok, a vámhivatalok helyett pedig fővámhivatalok működnek majd országszerte. A leépítésekkel kapcsolatban kifejtette: a testület létszáma májusban 7045 fő volt, ami az év végéig száz fővel csökken. Ám mivel az átszervezések miatt sokan nem vállalták a költözést, 400 üres álláshely van a pénzügyőrségnél. Nagy János elmondta: az éves 1300 milliárd forintos bevételi előirányzatból az első hat hónapban 1041 milliárdot már beszedtek.
Az eredményekben adónemenként jelentős az időarányos túlteljesítés. Ugyanakkor az egyik legfontosabbnak számító jövedéki adóban csak 44,4 százalékos volt a teljesülés. A lemaradást firtató kérdésre a parancsnok az alábbiakat felelte: ebből messzemenő következtetést nem szabad levonni, hiszen e szakterületen nyár és karácsony idején „lódul meg” a bevétel. A cukorimport korlátozása kapcsán sokak szerint probléma lesz, hogy a hazatérőknek ki kell tölteniük az EV-nyomtatványt, amihez viszont vámazonosító szám (VPID) és adóazonosító szám is szükséges. Nagy János a felvetésre megjegyezte, ez a határon is kiadható.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő