Folytatódó BorsodChem- és Fotex-erősödéssel indult a kereskedés tegnap a Budapesti Értéktőzsdén, de jelentős drágulással startolt az FHB is. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) irányadó mutatója, a BUX az előző napi záráshoz képest 0,26 százalékos erősödéssel nyitott, s a kereskedés során, a befektetők kifogyhatatlan optimizmusának köszönhetően határozott emelkedő trend alakult ki. Ezúttal a vezető részvényeken kívül szignifikáns növekedést mutattak a kisebb papírok is. A megszokottnál mérsékeltebb forgalom mellett az OTP papírjai azzal, hogy átlépték a hatezer forintot, újabb csúcsértéket döntöttek, ám a véghajrában lezajlott profitrealizálás miatt végül „csak” 0,6 százalékos emelkedéssel, 5950 forinton zártak. Igen jól szerepelt kisebb szektortársa is, az FHB, melynek részvényei a nap végén már 16 500 forinton cseréltek gazdát, ami 6,7 százalékos drágulást jelent csütörtöki zárójához képest. A Mol két százalékot drágulva napi csúcspontján, 12 180 forinton zárt. A Matáv 0,1, a Richter pedig 0,8 százalékkal mozdult felfelé. A kisebb papírok közül ismét kiemelkedően teljesített a BorsodChem, a Fotex és a Nabi. A BorsodChem papírjai felküzdötték magukat a milliárdosok körébe, s a kereskedés végére 1,3 milliárdos forgalmat generálva 3,1 százalékot drágultak. A Nabi csütörtöki lendülete tegnap is kitartott, s ennek megfelelően a buszgyártó kurzusa 4,2 százalékkal erősödött. Bár a társasággal kapcsolatban semmilyen fontosabb hír nem látott napvilágot, tegnap megszakadt a Globus-részvények lejtmenete is, és a szokásosnál magasabb forgalom mellett 8,9 százalékot drágultak. Végül közel 11 milliárdos forgalomban a BUX-index 156,31 pontos emelkedés után
15 220,34 ponton zárt. A bankközi devizapiacon a forint lényegében változatlan szinten maradt: az eurót 246,75/95 forinton jegyezték, szemben a 246,80/247,00 forintos csütörtöki árfolyammal.
Emelkedő trend alakult ki az európai börzéken is, bár a nyitáskor a főbb részvényindexek még veszteségeket mutattak. A BÉT zárásakor a londoni FTSE-100 index 0,5, a párizsi CAC-40 0,6 a frankfurti DAX-30 pedig 0,3 százalékkal volt magasabban az előző naphoz képest.
Köszönhetően a tegnap napvilágot látott kedvező makrogazdasági adatoknak, a visszafogott csökkenést mutató nyersolajárnak, s a dollár mérsékelt javulásának, a tengerentúlra is visszatért az optimizmus. Az amerikai termelői, nagykereskedelmi árindex – a várt 0,1 százalékkal szemben – decemberben 0,7 százalékot esett, elsősorban az energiaárak csökkenésének köszönhetően. Az üzleti készletek szintje novemberben az elemzői konszenzus 0,6 százalékos szintje helyett pedig 1,0 százalékon alakult.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
