Újabb csúcs a BÉT-en

Határozottan emelkedő trend alakult ki mind a hazai, mind az európai tőkepiacokon. A Budapesti Értéktőzsde mutatója, a BUX közepes forgalom mellett újabb csúcson zárta a napot. A váratlanul kedvező amerikai makroadatoknak köszönhetően a tengerentúli piacokon is visszatért a vásárlási kedv.

Dénes Zoltán
2005. 01. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódó BorsodChem- és Fotex-erősödéssel indult a kereskedés tegnap a Budapesti Értéktőzsdén, de jelentős drágulással startolt az FHB is. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) irányadó mutatója, a BUX az előző napi záráshoz képest 0,26 százalékos erősödéssel nyitott, s a kereskedés során, a befektetők kifogyhatatlan optimizmusának köszönhetően határozott emelkedő trend alakult ki. Ezúttal a vezető részvényeken kívül szignifikáns növekedést mutattak a kisebb papírok is. A megszokottnál mérsékeltebb forgalom mellett az OTP papírjai azzal, hogy átlépték a hatezer forintot, újabb csúcsértéket döntöttek, ám a véghajrában lezajlott profitrealizálás miatt végül „csak” 0,6 százalékos emelkedéssel, 5950 forinton zártak. Igen jól szerepelt kisebb szektortársa is, az FHB, melynek részvényei a nap végén már 16 500 forinton cseréltek gazdát, ami 6,7 százalékos drágulást jelent csütörtöki zárójához képest. A Mol két százalékot drágulva napi csúcspontján, 12 180 forinton zárt. A Matáv 0,1, a Richter pedig 0,8 százalékkal mozdult felfelé. A kisebb papírok közül ismét kiemelkedően teljesített a BorsodChem, a Fotex és a Nabi. A BorsodChem papírjai felküzdötték magukat a milliárdosok körébe, s a kereskedés végére 1,3 milliárdos forgalmat generálva 3,1 százalékot drágultak. A Nabi csütörtöki lendülete tegnap is kitartott, s ennek megfelelően a buszgyártó kurzusa 4,2 százalékkal erősödött. Bár a társasággal kapcsolatban semmilyen fontosabb hír nem látott napvilágot, tegnap megszakadt a Globus-részvények lejtmenete is, és a szokásosnál magasabb forgalom mellett 8,9 százalékot drágultak. Végül közel 11 milliárdos forgalomban a BUX-index 156,31 pontos emelkedés után
15 220,34 ponton zárt. A bankközi devizapiacon a forint lényegében változatlan szinten maradt: az eurót 246,75/95 forinton jegyezték, szemben a 246,80/247,00 forintos csütörtöki árfolyammal.
Emelkedő trend alakult ki az európai börzéken is, bár a nyitáskor a főbb részvényindexek még veszteségeket mutattak. A BÉT zárásakor a londoni FTSE-100 index 0,5, a párizsi CAC-40 0,6 a frankfurti DAX-30 pedig 0,3 százalékkal volt magasabban az előző naphoz képest.
Köszönhetően a tegnap napvilágot látott kedvező makrogazdasági adatoknak, a visszafogott csökkenést mutató nyersolajárnak, s a dollár mérsékelt javulásának, a tengerentúlra is visszatért az optimizmus. Az amerikai termelői, nagykereskedelmi árindex – a várt 0,1 százalékkal szemben – decemberben 0,7 százalékot esett, elsősorban az energiaárak csökkenésének köszönhetően. Az üzleti készletek szintje novemberben az elemzői konszenzus 0,6 százalékos szintje helyett pedig 1,0 százalékon alakult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.