Életének nyolcvanegyedik évében elhunyt III. Rainier, a földközi-tengeri városállam uralkodója. A monacói herceg ötvenhat esztendős uralma alatt – ami minden idők leghosszabb kormányzási idejének számít – Európa leggazdagabb országává virágoztatta a Cote d’Azur-parti törpeállamot. III. Rainer mindemellett az Európában a leghosszabb ideig uralkodó Grimaldi-család sarja volt. A Grimaldik több mint hétszáz éve ülnek a királyi trónon. III. Rainier, polgári nevén Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, 26 éves korában foglalta el nagyapja, II. Lajos trónját, miután édesanyja, Charlotte hercegnő fia javára lemondott a kormányzásról. A fiatal uralkodót 1950. április 10-én koronázták meg.
A monacói herceget közel egy hónapja kezelték a városállam szív- és tüdőklinikáján, de tegnap belehalt egyre kritikusabbá váló tüdőgyulladásába. A törpeállam monarcháját már hosszabb ideje mesterségesen lélegeztették, bár a végzetét jelentő szív- és tüdőproblémái szinte egész életét végigkísérték. Halálos ágyánál mindhárom gyermeke jelen volt. Albert fia pedig már március 31. óta átvette a régensi feladatkört.
III. Rainier hosszú uralkodása alatt rengeteget tett országáért. A majdnem két négyzetkilométer kiterjedésű hercegség területét horizontális és vertikális irányban is növelte: uralma alatt 195 hektárral, vagyis összesen húsz százalékkal bővítette a hercegség alapterületét a Földközi-tengerrel vívott harcokban, ugyanakkor felfelé is terjeszkedett, amikor egymás után építtetett felhőkarcolókat a törpeállamban. A szórakoztatóipar mellé vegyipari cégeket is az országba csábított. A nagyherceg elérte, hogy a Vatikán püspökségről érseki rangra emelje a túlnyomórészt katolikusok lakta ország egyházmegyéjét. Monacót 1993-ban felvették az ENSZ-be is.
A trónörökös, Albert herceg már hosszabb ideje készült a vezetés átvételére, igaz, utódokról eddig még nem gondoskodott. A Grimaldi-család legfiatalabb, negyvenhét éves uralkodója amellett, hogy a bulvársajtó legnagyobb örömére erősen érdeklődik a szebbik nem iránt, egyelőre nem házasodik meg. Ha utód nélkül maradna a trón, az alkotmány szerint az ország irányítása francia kézbe kerülne.
A kaszinók állama. A hercegség a világ egyik adóparadicsomának számít: 6600 állampolgára, valamint tartózkodási engedéllyel rendelkező lakosai nem fizetnek sem személyi jövedelemadót, sem vagyonadót. A bevételek nemcsak a híres kaszinókból, a Forma–1-es autóversenyekből származnak: a hercegség jelentős ipari és szolgáltatási szektorral is rendelkezik. A munkanélküliek száma harminc körüli, alig több a nyolcvan csendőrből álló fegyveres erők létszáma. Monaco a monte-carlói kaszinó mellett többek közt az autóversenyekről, valamint az 1879-ben megnyílt operaházáról híres. (MTI)