Megbeszélést folytatott tegnap Luxemburgban Tony Blair és Jean-Claude Juncker, a nagyhercegség kormányfője. A legfőbb vitatémában az álláspontok a jelek szerint nem közeledtek. A Luxemburg által kidolgozott kompromisszumos javaslat ugyanis az európai uniós brit költségvetési visszatérítés befagyasztását, majd fokozatos csökkentését szorgalmazza, London viszont csak akkor hajlandó engedményekre, ha az EU közös agrárpolitikáján is változtatnak. A brit miniszterelnök az agrárszubvenciók csökkentését szorgalmazta Franciaország hátrányára, e forrásból Párizs húzza a legmagasabb hasznot.
A Blair–Juncker-megbeszélés után Blair szóvivője nyíltan kimondta, hogy Nagy-Britannia továbbra is elfogadhatatlannak tartja a luxemburgi EU-elnökség javaslatát a brit költségvetési visszatérítés befagyasztására.
Blair Luxemburgból Párizsba utazott tovább, ahol Jacques Chirac francia államfővel folytatott megbeszélést ugyanezekről a témákról. A Blair–Chirac-tanácskozás előküzdelme a brüsszeli csúcson várható heves vitáknak.
A brit miniszterelnök Luxemburg előtt Németországban is tárgyalt, Gerhard Schröder német kancellárral, aki „az összes érintett felet” felszólította „nemzeti egoizmusuk” feladására, s egyben tisztességes kompromisszumot sürgetett. Schröder egyébként Párizs oldalán áll mind a brit visszatérítés, mind a közös agrárpolitika ügyében. A kancellár angol vendégével szemben kifejtette ugyan, hogy hajlandó engedményekre, de ennek ellenében hasonló lépést vár el tőle is. „Mi németek tartjuk magunkat a kialkudott szerződésekhez” – hangoztatta Gerhard Schröder. Tony Blair becsületes kompromisszum mellett szállt síkra, de azonnal közölte, Nagy-Britannia továbbra sem mond le a Margaret Thatcher által 1984-ben kialkudott költségvetési visszatérítésről.
Németország egyébként csökkenő reményekkel tekint a holnap Brüsszelben kezdődő EU-csúcskonferencia elé. Berlin eddigi diplomáciai fáradozásai az unió költségvetése előtti akadályok elhárítására semmi jóval sem biztatnak.
Günter Verheugen, a keleti bővítést szervező német biztos szerint az EU alatt reng a talaj. E jelenségnek politikai következményei is lehetnek, az erősödő populista jelszavak hatására. „Pillanatnyilag olyan hangulat uralkodik, mintha a keleti határokon nomád népek várnának arra, hogy lerohanjanak bennünket és mindenünket megsemmisítsék – holott ez esztelenség” – hangoztatta Verheugen.
Előre látták Trump 2024-es győzelmét egy egyetem pszichológusai
