Életfogytiglani börtönbüntetéssel is sújthatják Románia egykori államfőjét, ha az igazságszolgáltatás vétkesnek találja az ellene indított nyomozati eljárásban szereplő vádpontokban.
Igazságügyi forrásokra hivatkozva az Evenimentul Zilei és a Gandul című napilapok szombati számaikban feltárták, hogy az 1990 júniusában történt bukaresti bányászjáráson kívül Ion Iliescut az 1989-es romániai forradalom ügyében is meggyanúsította a vádhatóság. Mindkét dossziét ugyanaz a katonai ügyész, Dan Voinea tábornok állította össze, aki 1989 decemberében elnöke volt a román diktátorházaspár, Nicolae és Elena Ceausescu halálbüntetését kimondó rögtönítélő bíróságnak. Lapinformációk szerint Voinea már áprilisban ismertette Ion Iliescuval azokat a vádpontokat, amelyek elkövetésével gyanúsítják az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) 75 éves szenátorát. Ezek a következők: népirtás, háborús propaganda, emberölés, embertelen bánásmód, rongálás. A volt államfőt egyébként hónapokkal ezelőtt tanúként hallgatta ki a bukaresti katonai ügyészség, és Iliescu akkor azt nyilatkozta: ő csak december 22-én kapcsolódott be az 1989-es népfelkelésbe, amely 1100 halálos áldozatot és közel négyezer sebesültet követelt.
Mint ismeretes, 1989 karácsonyán éppen Iliescu rendeletére alakult meg a Ceausescuék fölött ítélkező rögtönítélő bíróság, ugyanakkor az általa a forradalom hevében sűrűn emlegetett terroristák kilétére sohasem derült fény. Ion Iliescut a december 26-án megalakult Nemzeti Megmentési Front elnökévé, 1990 májusában pedig Románia államfőjévé választották, utóbbi tisztséget 1992 és 1996, valamint 2000 és 2004 között is betöltötte. Antonie Iorgovan szenátor, Iliescu párttársa és közismert híve úgy vélekedik, hogy a volt államfő ellen a bányászjárás és a forradalom ügyében indult eljárás mögött politikai indítékok húzódnak meg, sőt azt sem tartja kizártnak, hogy ezek mögött éppen PSD-s érdekeltségek állnak.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban