A „népszerűtlen kötelességeket” is teljesíteni kell – hangoztatta a megígért bővítésekre utalva Joschka Fischer német külügyminiszter az úgynevezett „weimari háromszög” találkozóján a lengyel fővárosban. A Fischer-nyilatkozat előtt néhány órával Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy szünetet kellene tartani az EU bővítésében, s Románia és Bulgária 2007-ben esedékes felvétele után le kellene állítani az uniós taglétszám gyarapítását. Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter mindazonáltal rámutatott arra, hogy „a közösségi politikák finanszírozása nélkül kudarc lesz a bővítés”. Szavai szerint „mindenkinek teljesítenie kell kötelességeit, különösen az Egyesült Királyságnak”.
London most a feszültség elsimítása érdekében a közép-európai térségbe küldi John Prescott miniszterelnök-helyettest és Douglas Alexander Európa-ügyi minisztert. A Financial Times úgy tudja, a két politikus megpróbálja majd elmagyarázni az újaknak, hogy Nagy-Britannia miért nem engedett álláspontjából, ami a brit visszatérítést illeti. A BruxInfo szerint Douglas Alexander ugyanakkor azt mondta, félreértés, hogy a jelenlegi helyzetről Anglia tehet, a probléma túlmutat a brit visszatérítésen, hiszen az egész költségvetés rossz.
A nyugati elemzők úgy vélik, aligha valószínű, hogy a kelet-európaiak osztják a britek a közös mezőgazdasági politikát támadó lépéseit, lévén ezekben az országokban nagyobb a mezőgazdaság szerepe. Hasonló a helyzet az integrációs kérdésekkel is, hiszen London hagyományosan euroszkeptikus, ellentétben Kelet-Európával.
Prescott ma érkezik Budapestre. A látogatás kapcsán külön jelentőséget kap, hogy Tony Blair az MTI kérdésére válaszolva azt mondta, biztosítani kell, hogy Magyarország és a többi új tagállam megkapja azt a finanszírozást, amelyre szükségük van.

Te is más vagy, te sem vagy más?