Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a napokban megdőlhet az országos melegrekord. Kevesen gondolnák azonban, hogy a hőmérséklet alakulásának munkajogi vonatkozása is van, amely számos kötelezettséget ró a munkaadókra.
A Szociális és Családügyi Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium három évvel ezelőtti rendelete szerint a zárttéri munkahelyen óránként legalább öt, legfeljebb tízperces pihenőidőt kell biztosítani a dolgozók számára, ha a hőmérséklet tartósan eléri a 24 Celsius-fokot.
Amennyiben a hőmérséklet ezt meghaladja, a rendelkezés előírja, hogy a munkavállalók részére igény szerint, de legalább félóránként védőitalt kell biztosítani. A folyadékveszteséget az általános előírás szerint 14–16 Celsius-fokos hőmérsékletű ivóvízzel kell pótolni, de a célra alkalmas lehet azonos hőmérsékletű ízesített, természetesen alkoholmentes üdítőital is.
A Népjóléti Minisztérium 1996/26-os rendelete fogalmazza meg a közepesen nehéz és a nehéz fizikai munkát végzők védelmét. A közepesen nehéz munkát végzőkre 29, a nehéz munkát végzőkre pedig 27 Celsius-foktól számítva kell óránként egyre több pihenőidőt biztosítani. A munka- és a pihenőidő arányának 75-25 százaléknak kell lennie, ha a közepesen nehéz munkát végzők esetében 30,5, a nehéz munkát végzőknél pedig 28,5 fokos a hőmérséklet a műszak átlagát tekintve.
A munkanap felét pihenéssel tölthetik a dolgozók, ha a közepesen nehéz munkát végzőknél 31,5, a nehéz munkát végzőknél pedig 30 fok fölé kúszik a munkával töltött időben mért átlaghőmérséklet. 25-75 százalékra változik a munka- és a pihenőidő aránya, ha a közepesen nehéz munkát végzőket 32,5, a nehéz munkát végzőket pedig 31 fokban foglalkoztatják. A 32 Celsius-fok felett végzett munka egészségkárosítónak számít, ilyenkor egyéni védelmet kell alkalmazni például hővédő öltözet, vagy hűtött ruha biztosításával. 38 fok felett nem lehet a munkavállalót dolgoztatni.
Orbán Viktor: A mai napon óriási erejű és nagy kiterjedésű vihar csapott le Magyarországra
