Egy tizenhat pontból álló, a sertéspiac érdekeit szolgáló listát adott át tegnap Kecskeméten Gráf József agrárminiszternek a Magyar Sertéstartók Szövetsége. Sákán Antal, a tömörülés elnöke lapunknak elmondta: a likviditási problémák kiküszöbölése ellen javasolták az alacsony kamatozású forgóeszközhitel bevezetését. A termelői szerveződések stabilabb piaci szereplése érdekében pedig jogszabályi változásokat várnak, főleg a harmincnapos fizetési határidő szigorúbb betartatását, mert a kereskedők elhúzódó fizetései nagyon elbizonytalanítják a termelést. Ezért javasolják egy olyan kockázati tőkealap felállítását, amelyik ilyenkor garanciát vállalna a kifizetésekre.
– Emellett javasoltuk egy piacvédelmi alap létrehozását, amelynek segítségével szigoríthatnánk az élő sertés importját, egyúttal bővülnének a hazai tenyészállatok exportjának lehetőségei is – vázolta elképzeléseiket Sákán Antal. A szövetség elnöke rámutatott arra is, hogy a sertésenkénti 1800 forintos támogatást az agrárprogramnak megfelelően fenn kell tartani. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőre megígért pénzeket nem 2007-ben kellene kifizetni. Jelenleg a nullapont közelében állnak Sákán Antal szerint a tenyésztők. Kedvezők a hízók jelenlegi – kilónként – 290 forintos felvásárlási árai is, de ez még nem elég a fejlesztésekhez.
Menczel Lászlóné, a húsfeldolgozókat tömörítő Hússzövetség főtitkára üdvözölte a száz lépés program sertéságazatot érintő pontjait. A felvásárlási átlagár az első hat hónapban kilónként 270 forint körül alakult, ami nagyjából megfelel az uniós átlagnak. – A feldolgozók ott látják a problémát – állapította meg a főtitkár –, hogy nem tudják a kereskedőkkel elismertetni a felvásárlási árak emelkedését, illetve még mindig nem sikerült visszaszorítani a feketegazdaságot. Menczel Lászlóné szerint a kereskedelmet is érdemes lenne ellenőrizni élelmiszer-biztonsági szempontból, nem csak a feldolgozóknál kell keresni a hibákat. Ugyanígy a kereskedelmi törvény intézkedései is hozzájárulhatnának a piac stabilitásához.
Demonstrációs bizottság. A Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ) késve megtett, de jó irányú kezdőlépésnek tekinti az új agrárprogramot. A szakszervezet azonban elengedhetetlennek tartja, hogy készüljön ágazati stratégia, és a kormány tűzze napirendjére a húsipar helyzetét, a nagy hagyományú húsüzemek, a hungarikum termékek és a munkahelyek megmentését. A szakágazatban a párbeszéd azért sem kerülhető meg, mert az új program sikere döntő mértékben múlik a húsiparban meghatározó befolyással rendelkező hazai nagytőke megítélésén és magatartásán. A vázolt célok érdekében a HDSZ elnöksége tegnap döntött egy demonstrációs bizottság létrehozásáról.