Dubrovnik és a nyakkendő

Kiss Gy. Csaba
2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan kerül a csizma az asztalra, vagy éppen a nyakkendő a dubrovniki nyári játékok programjába? Aki ismeri a horvátok nyakkendőkultuszát, annak ez nem is annyira különös. Tudnivaló ugyanis, hogy az elegáns férfiú öltözetének az a kelléke, amelyet magyarul közönségesen nyakkendőnek – régiesen nyakravalónak – nevezünk, külhoni nyelveken úgy hangzik, hogy cravate, cravat, krawat, és így tovább. Ez a kravát szó pedig a francia Croate-ból származik, ami annyit tesz: horvát. Úgy tartják a horvátok, s ezt a franciák sem vonják kétségbe, hogy a harmincéves háború idején került el Párizsba a horvát katonák nyakravalójával ez a ruhadarab; s az a férfi, aki adott magára, a la Croate (horvát módra) tekert a nyaka köré valami kendőt vagy szalagot. A múlt héten nagyszabású ünnepi ceremóniával megnyitott 56. dubrovniki nyári játékok részeként július 26-ig egy különös kiállítást is megtekinthetnek a történelmi városban az érdeklődők. Andrija Seifriedtől származott az ötlet: a horvát nemzeti szimbólumnak számító ruhadarab se maradjon ki idén Raguza városában a sokféle kulturális műsor kínálatából. 30 horvát festőt nyert meg különös tervének kivitelezéséhez. Mindegyikük megfestett kézzel két selyem nyakkendőt, s ebből lett a kiállítás. Az adriai nyárnak azon napszakában, amikor már enyhe szellő fúj a tenger felől, egészen pontosan, amikor épp elharangozták az éjfélt, nyitották meg a kiállítást. A város jeles költőjének, Luko Paljetáknak Nyakkendő című verse hangzott el egy neves horvát színésznő tolmácsolásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.