Egyesítési forgatókönyvek

Szentesi Zöldi László
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Seanna Walsh felolvasta az Ír Köztársasági Hadsereg tömör közleményét, amelynek értelmében csütörtök délutántól a szervezet aktivistái befejezték a fegyveres küzdelmet, az egész világon pontosan tudni lehetett, hogy a harmincöt éve kirobbant északír polgárháború immáron hivatalosan is befejeződött. A titkos hadsereg választása nem véletlenül esett az ötvenéves férfira: összesen 21 évet töltött börtönben, részt vett a Bobby Sands-féle éhségsztrájkban, egyszóval régi, kipróbált IRA-harcos, aki alkalmas a mozgalom megjelenítésére. Amint a történelmi pillanatot rögzítő DVD-felvételen jól látható, a fehér inges Walsh kiállt az ír trikolór elé, és kimondta azokat a szavakat, amelyekre az IRA 1919. augusztusi megalakulása óta nem akadt példa.
Észak-Írország régóta a szimbólumok világa. Mindmáig színek, jelképek, zászlók jelzik a határokat az őshonos katolikusok és a telepes protestánsok között. Szimbólumértékű például az is, hogy a tartomány második legnagyobb városát az előbbiek Derrynek, az utóbbiak Londonderrynek nevezik. A két szemben álló közösség tagjai megszokták a jelképes értelmű üzeneteket, Seanna Walsh csütörtöki bejelentése is ezek sorába illeszkedik. Persze, a fegyveres harc valójában már régen véget ért. 1994-ben, két évtized után az IRA tűzszünetet hirdetett, majd a nagypénteki megegyezésben a felek rögzítették Észak-Írország kormányzásával kapcsolatos elképzeléseiket. A mostani bejelentés tehát egy régóta érlelődő folyamat betetőzése. Megszűnne az IRA? Szó sincs erről, sőt Gerry Adamsék vehemensen követelik a brit katonák mihamarabbi kivonását Észak-Írországból. Az sem valószínű, hogy valaha is feladnák az ír sziget egyesítésére vonatkozó terveiket. Miért is tennék? Ezért az eszméért, Írország szabadságáért hazafiak ezrei áldozták életüket az elmúlt évszázadokban. A Sinn Féin elnöke és alelnöke, Gerry Adams és Martin McGuinness nem is olyan régen még az IRA soraiban küzdött az ír egyesítésért, titkosszolgálati források szerint mindketten tagjai voltak – talán még ma is azok – a szervezet héttagú hadseregtanácsának.
Valójában arról van szó, hogy az IRA és a Sinn Féin okosan számot vetett a közeljövő kilátásaival, és előremenekült. 2001. szeptember 11. óta az ír köztársasági mozgalom elszigetelődött, legfőbb politikai célja, az ír egyesítés jelenleg megvalósíthatatlan. De miért is kellene harcolni, amikor a demográfiai előrejelzések szerint néhány évtized múlva az őshonos katolikusok ismét többségben lesznek Észak-Írországban? A sziget 1921-es megosztásakor még 35 százalék volt az arányuk, ma már a 45-öt is meghaladhatja. Arról nem is beszélve, hogy az elmúlt három évtizedben számos egykoron sarkalatos kérdés megnyugtatóan tisztázódott. A katolikusokat ma már nem sújtja az állami diszkrimináció, az ír állam beleszólhat Észak-Írország ügyeibe, sok tekintetben enyhült a két közösség egymáshoz fűződő viszonya is.
Tekintve, hogy a katolikus közösség legnagyobb pártja jelenleg a Sinn Féin, rájuk kell figyelni elsősorban. Gerry Adams és az ír köztársasági mozgalom mindig is nyitott volt a változásokra. Most annyi történt, hogy a fegyvert letették, de az ír függetlenségért folytatott harc nem ért véget. Mert békefolyamat ide vagy oda, szárazon tartják a puskaport, akárcsak az unionista oldal radikálisai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.