Egyre több cég szorul bankhitelre

Csökkenő beruházás, rossz fizetőképesség és növekvő hitelfelvételi kényszer jellemzi a hazai kis- és középvállalatokat – derül ki az Ecostat legújabb felméréséből, amely szerint a cégek csupán kilenc százaléka számít likviditási helyzetének javulására.

2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem változott a kis- és középvállalatok pesszimizmusa az elmúlt hónapban – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet tegnap közzétett felméréséből. A jelentés szerint a szektor pesszimizmusát csaknem egy éven keresztül a globális konjunktúra mérséklődése és az Európai Unió gazdasági bizonytalansága táplálta, ám a bizalmi mutató csökkenésében az is közrejátszott, hogy hazánk reálgazdasági mutatói romlottak, s az ország teljesítménye elmaradt a várakozásoktól.
A kis- és középvállalatok üzleti megítélésében visszafogottság érezhető, a társaságok többsége szerint a rövid távú feltételek nem segítik az általános fellendülést – állapítják meg az Ecostat kutatói. Javuló kilátásokat mindössze a szektor egyötöde feltételez. Az exportlehetőségek megítélésében a vállalkozások már hosszú ideje pesszimisták, jelenleg a cégeknek csak négy százaléka gondolja úgy, hogy külpiaci értékesítésben javulás lesz.
Továbbra is kedvezőtlennek mondható a vállalkozások pénzügyi helyzete: a likviditási gondok enyhülésében a mindössze kilenc százalékuk bízik. A finanszírozási nehézségeket a gazdálkodók kölcsönnel, fejlesztéseik elhalasztásával, illetve vagyontárgyaik eladásával tervezik megoldani. A hitelfelvételre szoruló cégek köre 66 százalékra, csúcspontra nőtt – hangsúlyozza a felmérés, amely szerint a beruházásokat mérséklő tényezők között első helyen a kereslethiány áll. A kapacitások kihasználtságáról szóló vállalkozói vélekedések is borúlátók: júniusban a felesleges termelés kialakulásával a cégek 51 százaléka, júliusban 73 százaléka számolt, miközben megfelelő eszközparkról csak egynegyedük adott tájékoztatást.



Kevesebb új vállalkozás. A tavalyi év második negyedéhez képest csökkent a cégbejegyzések száma: az idén április–júniusban másfél ezerrel kevesebb új vállalkozást regisztráltak, mint egy évvel korábban – tette közzé tegnap a Központi Statisztikai Hivatal, amelynek adatsora szerint múlt hónapban a bejegyzett gazdálkodó szervezetek száma 1,29 millió volt. A vállalkozások számát ellentétes folyamatok jellemezték: a társas vállalkozások száma az elmúlt egy évben 18 ezerrel emelkedett, miközben az egyéni vállalkozások száma négyezerrel csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.