Kéthetes csúszással a korábban megállapított határidőhöz képest, e hónap végéig juttatja el az agrártárca a tejtermelőknek az úgynevezett kvótaigazolásokat, amelyekkel az amúgy nem túl jó helyzetben lévő gazdaságok – banki előleg útján – némi pénzhez juthatnak. Az agrártárca kabinetfőnöke tegnap közölte a távirati irodával azt a tényt, hogy az igazolásokat e hét végéig kiküldi mindenkinek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. A késés okaként Sirman Ferenc technikai jellegű gondokat jelölt meg, amelyek lényege, hogy csak nemrégiben kezdték el működtetni a számítógépes rendszer egyes programelemeit. A literenként közel 4,50 forintos uniós támogatáshoz, amit ennek az igazolásnak az alapján utalnak ki, elvileg csak jövő év februárja körül juthatnának hozzá a termelők. A tárca azonban felgyorsítja a kifizetést, méghozzá úgy, hogy a pénzt a bankokkal megelőlegezteti.
Ez a faktorálásnak nevezett eljárás legfeljebb két hónapra nyújt mentőövet a lét vagy nemlét határán egyensúlyozó gazdaságoknak – kommentálta a földművelésügyi minisztérium bejelentését Németh István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szarvasmarha-választmányának Pest megyei elnöke. Ráadásul idén – előlegként – csak a támogatás hetven százalékához férhetnek hozzá a tehenészetek, tíz százalék pedig a bankoké. A fennmaradó húsz százalékot többek között a termelők behajthatatlanná vált köztartozásainak megfizetésére tartja vissza a kormányzat, ami egyértelműen jelzi, hogy csődökre számít az ágazatban. A tejtermelés önköltsége literenként körülbelül 74 forint, ezzel szemben a legújabb feldolgozói ajánlatok 57 forintra csökkentek. Drámai a különbség, amit nyugaton a mienknél majd négyszer nagyobb földalapú támogatással és más juttatásokkal pótolnak ki a gazdálkodók.
– A saját vagy bérelt földterülettel nem rendelkező tehéntartókat érinti elsősorban a válság, ők lesznek a kvótaigazolások ellenére is hamarosan bekövetkező csődhullám első áldozatai – jelentette ki Németh István. – Éppen akkor csökken a hazai termelés, amikor folyamatosan nő a hazai tejfogyasztás. Az emberek egyre több külföldi terméket vesznek, a ránk zúduló olcsótej-importtal szemben szinte tehetetlenek vagyunk. A behozatalban a szlovákok és a lengyelek járnak az élen, hiszen jóval kisebb költséggel termelnek, egyszerűen azért, mert náluk olcsóbb az élet. Nyugatról pedig a felesleget kapjuk a nyakunkba, amit nyomott áron is érdemes értékesíteni. Nagyüzem, kisüzem egyaránt nagy bajban van – sorolta az érdi Agro Benta Kft.-t vezető szakember. – Még azok húzzák egy ideig, akik a közelmúltban valamelyik kedvezményes kormányzati agrárhitelprogram, például az Európa-hitel részesei voltak.
Gabonafelvásárlás és közraktárjegy. A CIB Bank Rt. az idén is részt vesz a közraktárjegyes finanszírozásban, s több konstrukciót kínál. Az intervenciós feltételeknek megfelelő áru esetében a bank az intervenciós árat akár teljes egészében finanszírozza. A papír fedezete mellett igénybe vehető finanszírozási lehetőségek mind euróban, mind forintban rendelkezésre állnak. A szóban forgó kölcsönök lejárata 2006. június 30., kamatfelára 2,5–3,8 százalék közötti, a kapcsolódó kezelési költség mértéke 0 százaléktól 1,25 százalékig terjed, egyéb költséget a bank nem számít fel. A gabonafelvásárlás finanszírozásához a pénzintézet mindhárom közraktár jegyeit elfogadja – áll a bank közleményében. (Sz. Cs.)