Elnapolt tejpiaci csődhullám

Nánási Tamás
2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kéthetes csúszással a korábban megállapított határidőhöz képest, e hónap végéig juttatja el az agrártárca a tejtermelőknek az úgynevezett kvótaigazolásokat, amelyekkel az amúgy nem túl jó helyzetben lévő gazdaságok – banki előleg útján – némi pénzhez juthatnak. Az agrártárca kabinetfőnöke tegnap közölte a távirati irodával azt a tényt, hogy az igazolásokat e hét végéig kiküldi mindenkinek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. A késés okaként Sirman Ferenc technikai jellegű gondokat jelölt meg, amelyek lényege, hogy csak nemrégiben kezdték el működtetni a számítógépes rendszer egyes programelemeit. A literenként közel 4,50 forintos uniós támogatáshoz, amit ennek az igazolásnak az alapján utalnak ki, elvileg csak jövő év februárja körül juthatnának hozzá a termelők. A tárca azonban felgyorsítja a kifizetést, méghozzá úgy, hogy a pénzt a bankokkal megelőlegezteti.
Ez a faktorálásnak nevezett eljárás legfeljebb két hónapra nyújt mentőövet a lét vagy nemlét határán egyensúlyozó gazdaságoknak – kommentálta a földművelésügyi minisztérium bejelentését Németh István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szarvasmarha-választmányának Pest megyei elnöke. Ráadásul idén – előlegként – csak a támogatás hetven százalékához férhetnek hozzá a tehenészetek, tíz százalék pedig a bankoké. A fennmaradó húsz százalékot többek között a termelők behajthatatlanná vált köztartozásainak megfizetésére tartja vissza a kormányzat, ami egyértelműen jelzi, hogy csődökre számít az ágazatban. A tejtermelés önköltsége literenként körülbelül 74 forint, ezzel szemben a legújabb feldolgozói ajánlatok 57 forintra csökkentek. Drámai a különbség, amit nyugaton a mienknél majd négyszer nagyobb földalapú támogatással és más juttatásokkal pótolnak ki a gazdálkodók.
– A saját vagy bérelt földterülettel nem rendelkező tehéntartókat érinti elsősorban a válság, ők lesznek a kvótaigazolások ellenére is hamarosan bekövetkező csődhullám első áldozatai – jelentette ki Németh István. – Éppen akkor csökken a hazai termelés, amikor folyamatosan nő a hazai tejfogyasztás. Az emberek egyre több külföldi terméket vesznek, a ránk zúduló olcsótej-importtal szemben szinte tehetetlenek vagyunk. A behozatalban a szlovákok és a lengyelek járnak az élen, hiszen jóval kisebb költséggel termelnek, egyszerűen azért, mert náluk olcsóbb az élet. Nyugatról pedig a felesleget kapjuk a nyakunkba, amit nyomott áron is érdemes értékesíteni. Nagyüzem, kisüzem egyaránt nagy bajban van – sorolta az érdi Agro Benta Kft.-t vezető szakember. – Még azok húzzák egy ideig, akik a közelmúltban valamelyik kedvezményes kormányzati agrárhitelprogram, például az Európa-hitel részesei voltak.




Gabonafelvásárlás és közraktárjegy. A CIB Bank Rt. az idén is részt vesz a közraktárjegyes finanszírozásban, s több konstrukciót kínál. Az intervenciós feltételeknek megfelelő áru esetében a bank az intervenciós árat akár teljes egészében finanszírozza. A papír fedezete mellett igénybe vehető finanszírozási lehetőségek mind euróban, mind forintban rendelkezésre állnak. A szóban forgó kölcsönök lejárata 2006. június 30., kamatfelára 2,5–3,8 százalék közötti, a kapcsolódó kezelési költség mértéke 0 százaléktól 1,25 százalékig terjed, egyéb költséget a bank nem számít fel. A gabonafelvásárlás finanszírozásához a pénzintézet mindhárom közraktár jegyeit elfogadja – áll a bank közleményében. (Sz. Cs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.