Sároseperjesen az önkormányzat egy 65 méter hosszú és öt méter magas falat tervez felépíteni a Régi Téglagyárnak nevezett lakótelep és a közvetlen tőszomszédságában lévő családi házak közé, hogy megakadályozza a 180 szükséglakásban élő mintegy kétezer roma átjárását a hangulatos kertvárosrész utcáiba. A lakótelep néhány éve épült fel a belga Vöröskereszt kezdeményezésére és támogatásával, hogy emberhez méltó körülmények között élhessenek azok is, akik szociális helyzetük miatt képtelenek voltak fizetni lakbérüket, ennélfogva a kilakoltatás veszélye fenyegette őket. Szinte kizárólag roma polgárokról van szó ez esetben is, így várható, hogy rövidesen megszólalnak az emberjogi szervezetek és hivatalok. Az sem kizárt, hogy nem kell majd bíbelődni a fal lebontásával, még megépítése előtt megértik a városatyák: a fal nem old meg semmit.
A gond – amely miatt a fal felépítésének a gondolata megszületett – ugyanis sokkal bonyolultabb és összetettebb annál, semhogy egyetlen radikális lépéssel oldani lehetne. Merthogy a gond az, hogy a lakótelepen százszázalékos a munkanélküliség. A munkaképes lakosoknak esélyük sincs szakmunkához jutni, hiszen nincs képesítésük, iskolázatlanok.
Az általában negyven négyzetméteres szükséglakásokban olykor tizenöten, húszan is élnek, de még ilyen körülmények között sem tudják fizetni a lakbért, valamint a villany- és vízszolgáltatás csökkentett, kedvezményes díjait sem. A néhány éves bérlakásokra a belga Vöröskereszt aktivistái már nem ismernének rá.
A lakótelepen nincs iskola, de ha lenne, üresen tátongana, hiszen a városban van elég, a lakótelepről azonban alig járnak oda gyerekek. A telepen nincs egészségügyi központ sem és az is gond, hogy bár az egészségügyi reform alapján minden polgárnak magának kell körzeti (házi)orvost választani, ezt a lakótelep lakói elmulasztották, s bár a felnőttek bízhatnak egészségükben, gyermekeiknek azért a kötelező védőoltásokat biztosíthatták volna, hiszen pénzbe nem kerül.
A felsoroltaknál is nagyobb gond az, hogy a sároseperjesi lakótelep nem az egyetlen Szlovákiában, amely az említett problémákkal küszködik. Királyhelmecen egyelőre a futballpályára költözött a romák egy része, miután kilakoltatták őket. A kassai elhíresült Luníky lakótelepről megint Csehország irányába vették az útjukat a romák, Bártfa környékéről meg Nagy-Britanniába.
A legnagyobb gond – talán – mégis az, hogy megint közelednek a választások Szlovákiában, s megint nincs politikus, aki a lakosság által petíció formájában kezdeményezett falépítő álmegoldásokat alapjaiban ítélné el és akadályozná meg. Úgy tűnik, mintha a „falazás” annyira a politikusok vérében lenne, hogy akkor sem reagálnak rá, amikor abszurd válaszként jelenik meg egy megoldásra váró kérdéskörre.
Öngyilkos lett egy férfi a bergamói reptéren + videó
