Be kell fejezni a termelést a Hernád mentén, vagy más vidéken kell keresni a boldogulás lehetőségét – vélekedik Kiss Péter ináncsi gazda. Húszhektárnyi termés ment tönkre a termelőnél tavaly nyáron, hatmillió forintos veszteséget kellett elkönyvelnie. Az idén sem sokkal kevesebb a kár, különösen azután, hogy az aratásra váró árpát nincs, aki átvegye. A lehetséges vevők szerint ez a gabona még az állatok etetésére sem alkalmas. A Hernád mentén sokan nem értik a kormány törekvéseit. Miként lehet, hogy míg a szökőár sújtotta délkelet-ázsiai területek megsegítésére volt pénz, a magyar gazdákra nincs. Kiss Péter szerint meglehetősen furcsa helyzet alakult ki Magyarországon, hiszen nemcsak a Hernád menti gazdák ellehetetlenítését tűzte ki célul az agrártárca, hanem több ezer magyar agrárvállalkozóét is. Egyelőre mindenki látja, csak a földművelésügyi minisztérium illetékesei nem ismerik be: a honi mezőgazdaság végnapjait éli, különösen az ország elmaradottabb vidékein.
Bodnár Bertalan hasonlóképpen látja a jövőt: neki csaknem tízmilliós kára keletkezett tavaly és az idén egyaránt. A termelő azt mondja, a világ összes kacatját behozzák, csak éppen a magyar termék nem kell idehaza. Míg Ausztriában, Németországban, Franciaországban az ott élőké az elsőbbség, addig a magyar mezőgazdaságban inkább a külföldiek érvényesülnek.
Felháborodásának adott hangot Ódor Ferenc, a Hernád menti térség fideszes országgyűlési képviselője. A honatya szerint a környékbelieknek még pontos információik sincsenek az újabb, idei károk mértékéről. Annyit lehet tudni, hogy mintegy kilencezer hektáron ment tönkre a termés, a pusztulás pedig ismét sok száz milliós nagyságrendben mérhető. A képviselő emlékeztet arra, hogy a Gyurcsány-kormány márciusban írta alá az agrármegállapodást, azt személyesen a miniszterelnök ellenjegyezte. Az 1,2 milliárd forintos kárenyhítés kifizetése eleinte biztosnak látszott, majd később kiderült, még sincs pénz rá. A képviselő leszögezte: továbbra is követelik a kormánytól a felvállalt 1,2 milliárd forint kifizetését, másrészt az újabb károk felmérését, hiszen azok enyhítésére is várnak a kilátástalan helyzetben lévő gazdák.
Leállított támogatások. Tegnap délben leállította az agrártárca az állattenyésztési és tenyésztésszervezési feladatokra nemzeti hatáskörben nyújtható támogatásokat. A normatív támogatási keret 1,2 milliárdos összege ugyanis kimerült – értesült a Figyelőnet internetes hírportál. A tárcánál nem tudták megmondani, hogy hány pályázat érkezett, és arra sem adtak választ, hogy várhatóan mikor indul újra a pályázatok befogadása. Ez már sorrendben a hatodik olyan agrártámogatás, amelyet bizonytalan ideig nem lehet igénybe venni a tárcánál.