Folytatódnak a megszorítások

Fokozott APEH-ellenőrzéseket, a minisztériumok kötelező tartalékának ötvenmilliárdos megemelését, a magántőkére alapuló beruházások újabb szélesítését, valamint a költségvetési vésztartalék végleges befagyasztását jelentette be tegnap a Pénzügyminisztérium.

2005. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bevételkieséssel és kiadástúllépéssel indokolta tegnap az újabb elvonásokat Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium (PM) közigazgatási államtitkára, aki közölte: a tervezetthez képest várhatóan kevesebb bevétel folyik be idén az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból, a társadalombiztosítási járulékokból és a jövedéki adóból. Az összes bevételkiesés a PM számításai szerint idén eléri a GDP 0,8 százalékát, azaz mintegy 160 milliárd forintot. A szigorító intézkedéseket az előirányzatnál több kiadás is indokolja: a büdzsének idén a vártnál többet kell működési kiadásra, gyógyszerár-támogatásra, valamint nyugdíjakra költenie. Az idei hiánycél tarthatósága érdekében meghozott lépések között található a tb-adóalap október elsejétől érvényes szélesítése, a magántőke bevonásával megvalósuló állami beruházások további szélesítése, a GSM-licencdíjak felhasználása hiánycsökkentésre, a játékautomaták adójának emelése, valamint a GDP 0,6 százalékát kitevő vésztartalékok végleges befagyasztása.
*
A most bejelentett intézkedések elsősorban a minisztériumokat érintik hátrányosan, mivel tartalékképzési kötelezettségüket ötvenmilliárd forinttal emelte meg a pénzügyi tárca. Annak érdekében, hogy az idei évre tervezett áfabevételek valóban megérkezzenek az államkasszába, Katona Tamás tegnap bejelentette, hogy az év hátralévő részében fokozott adóellenőrzések várhatók, elsősorban az áfabevallásoknál. Mint fogalmazott, az APEH igazgatóságai megakadályozzák, hogy az áfabevételeknél elmaradás legyen ebben az évben.
Az immár 988 milliárd forintot, azaz a teljes évre tervezett hiány 96 százalékát kitevő első féléves deficit kialakulásához jelentős mértékben hozzájárult az is, hogy júniusig az államadósság kamatkiadásaira 507 milliárd forintot kellett fordítani, miközben az éves adósságszolgálati kötelezettségünk meghaladja a 869 milliárd forintot. A PM legújabb adatai szerint hazánk államadóssága eléri a 12 714 milliárd forintot, az adósságállomány az első fél évben több mint 1100 milliárd forinttal, azaz majdnem tíz százalékkal növekedett.
Eközben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök már a következő évi szigorító intézkedéseket részletezte tegnap a Külügyminisztérium külképviselet-vezetői értekezletén. Szavai szerint a tervezett adócsökkentés jövő évi hatását jelentő 200 milliárd forintot a minisztériumoktól veszik el, ami a külügyi tárca számára is „kihívást” jelent. Gyurcsány leszögezte: jövőre „egészen biztosan” nem lesz választási költségvetés. Ígéretet tett arra is, hogy az idén jelentősen csökken és messze hatvan százalék alatt lesz hazánk GDP-arányos államadóssága, s jövőre az ideinél kevesebb lesz az adósságszolgálat terhe. Mint fogalmazott, 2005-ben semmiképp nem lesz több 3,6 százalékosnál a költségvetés hiánya. Ha azt mondjuk, hogy jövőre 2,9 százalékos lesz a deficit, akkor annyi lesz – jelentette ki Gyurcsány, akinek előrejelzése szerint Magyarország 2020 környékére éri el a 25 tagú Európai Unió jelenlegi gazdasági átlagát, tíz évre rá pedig az akkor aktuális uniós átlagot.
Gyurcsány Ferenc jövőre spórolni akar a minisztériumokon, ám az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ennek inkább az emberek isszák meg a levét – reagált a miniszterelnöki kijelentésekre tegnapi közleményében a Fidesz. Az ellenzéki párt emlékeztet: a takarékosság jegyében a kormány eddig számos háttérintézményt, iskolát, óvodát, postát szüntetett meg, miközben az államapparátust soha nem látott mértékűre duzzasztotta, és milliárdokat költött önmaga reklámozására. A Fidesz szerint a jövő évi büdzsé már most bukásra van ítélve. A párt úgy véli, Gyurcsány Ferenc elvesztette hitelét a nemzetközi hitelintézetek, gazdaságkutatók, sőt bizonyos mértékig az Európai Unió szemében is, ugyanis már senki nem hiszi el, hogy a jövő évi büdzsé nem lesz választási költségvetés. Még csak júliusban járunk, de a kormányfő már eddig is számtalan ígéretet tett a jövő évi büdzsé terhére, elegendő arra gondolnunk, hogy Gyurcsány Ferenc egyszerre hiteget adócsökkentéssel és az államháztartási hiány radikális csökkentésével – írja a párt közleménye, amely szerint ennyiféle különböző ígéretet nem lehet egyszerre teljesíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.