Tizennégy hazai cég, illetve az Alternatív Távközlési Szolgáltatók Egyesülete (ATSZE) arra figyelmeztet, hogy a MeH közreműködésével verseny nélkül szereznék be a gerinchálózat működtetéséhez szükséges szolgáltatásokat és háttérbázist a kormányzati intézmények a Magyar Telekom Rt.-től.
A gerinchálózat üzemeltetésére egy tendert követően az MTelekom kapott megbízást, ám a kapcsolódó közintézmények távközlési szolgáltatásainak biztosítására a hatályos jogszabályok alapján bármelyik távközlési cég alkalmas lehet, azaz a szállító kiválasztásáról maguk az intézmények dönthetnek. Szathmári Géza, az ATSZE elnöke tegnap azt közölte: a MeH Elektronikuskormányzat-központ és az MTelekom illetékesei a távközlési cég szolgáltatásait ajánlották az érintett intézmények vezetőinek a gerinchálózathoz kapcsolódó háttér-infrastruktúra kiépítéséhez is. Érvként azt hozták fel – közölte Szathmári –, hogy az MTelekom NATO beszállítói nemzetbiztonsági minősítésű cég, amely feltétel elengedhetetlen a felhordó hálózat kiépítésénél. Az alternatívok viszont úgy foglalnak állást: a törvény lehetővé teszi a szabad szolgáltatóválasztást. Szathmári szerint a MeH közreműködésének az lett az eredménye, hogy egyes kormányzati és közigazgatási szervek a már kész szerződéseket sem írják alá az alternatív szolgáltatókkal, ami a kormányzati piac újramonopolizálásához vezethet. A gerinchálózathoz kapcsolódó kommunikációs szolgáltatások piacát jelenleg 80 százalékos mértékben a Magyar Telekom fedi le, a fennmaradó 20 százalékon többek között az Antenna Távközlési Rt., a GTS-Datanet Távközlési Kft., az Invitel Rt., valamint a PanTel Kft. osztozik. Baja Ferenc, a MeH kormánymegbízottja korábban azt közölte, a tender győztese nem kerül monopolhelyzetbe, ugyanis az elektronikus kormányzati gerinchálózaton kívüli távközlési szolgáltatásokra a tender nem vonatkozik.
A MeH közleményében arra mutat rá, hogy a gerinchálózathoz kapcsolódó szolgáltatásoknál minden esetben figyelembe kell venni a vonatkozó kormányrendeletet. Eszerint a beszerzési eljárásokon minden olyan Magyarországon bejegyzett vállalkozás részt vehet, amely az előírt biztonsági követelményeket teljesíti. Az alternatívok szerint erre a kormányrendeletre a hálózaton kívüli internet-, telefon- és egyéb távközlési, rendszerintegrációs szolgáltatások beszerzéseinél nem lehet hivatkozni. Kérdésre válaszolva Torben V. Holm, az alternatívokat képviselő csoport elnök-vezérigazgatója közölte: nem tartják elfogadhatónak a verseny korlátozását, ha ez tendencia lesz, felülvizsgálják hazai befektetéseiket.
A pilóta elárulta: ezért veszélyes a felszállás viharban
