Kiskunság legértékesebb tájai az elmúlt másfél évszázad folyószabályozásai és lecsapolásai révén összezsugorodtak, a mezőgazdaság térhódítása következtében pedig szétdarabolódtak. Ezeket a természetvédelmi szempontból rendkívüli foltokat teljes megsemmisülésük előtt szinte az utolsó órákban mentette meg az intézményes természetvédelem. A Duna– Tisza-köze homokhátságait, a hullámos felszínű homokbuckákat szikesek, lápok, nedves rétek és a Tisza menti holtágak váltják. A változatosságot és fajgazdagságot éppen ez a mozaikos felépítés adja. Az ide látogatók átfogó képet kapnak az egykori hagyományos pusztai életről, hiszen a sétáik során néprajzi, kultúrtörténeti értékeket is megszemlélhetnek. Így Bugacpusztán szemtanúi lehetünk a csikós és betyár élet mindennapjainak. A hagyományos magyar tájfajta, a szürkemarha rideg tartásával, a legeltető állattartással tartják fenn ma is a pusztai növénytársulásokat és a néhol kietlennek tűnő homokvidéket, ami a honfoglalást követően a kunok állattartását és a törökök idején az elnéptelenedett puszták hangulatát idézi. Az akkori túllegeltetés és a későbbi vízrendezések, lecsapolások hatására jellegzetes homokmozgás indult meg a gyér növényzetű vidéken. Ennek egyik szép példája a fülöpházi futóhomokbuckák, amelyek állandóan vándorolnak. Ám vannak olyan buckák is – mint a bugacpusztai –, amelyeket a boróka dúsan benőtt. A tanyasi gazdálkodás számos emlékét őrzik a kiállítóhelyek. Sajnos a még élő tanyákon egyre több „eladó” tábla virít, ez az önfenntartó életforma ma már csak emlék.
A nemzeti park természetvédelmi jelentősége vitathatatlan, a legnagyobb túzokos élőhelyek itt találhatók az országban, a több mint ötvenezer hektáros terület tekintélyes része az UNESCO Bioszféra Rezervátum hálózat része. A turisták válogathatnak a tanösvények, túraútvonalak, kulturális programok, vagy éppen a botanikai szakvezetés között.
Hasznos információk. A Kiskunsági Nemzeti Park bemutatóhelyei: a bugacpusztai pásztormúzeum, a tiszaalpári Árpád-kori falurekonstrukció, a kunszentmiklósi Virágh-kúria, a Nyakvágó Csárdamúzeum és a Pusztaszeri Hétvezér Emlékmű természetvédelmi terület. A tíz tanösvény a szikes tavak, nádasok madárvilágát, a pusztai növényzetet és a Tisza árterét mutatja be. A nemzeti park értékeit kisvasúttal is megtekinthetjük. A vicinálisok naponta többször Kiskőrös és Kecskemét, illetve Kiskunmajsa, Bugac és Kecskemét között indulnak útra. Információkért, szakmai vezetésért a nemzeti park központjához, illetve a Természet Házához lehet fordulni (www.knp.hu, telefon: 06-76/482-611, www.kisvasut.hu).