Informatikai tárca: bírálat az ÁSZ-tól

Nem követhetők nyomon megfelelő módon azok a támogatások, amelyek az informatikai miniszter egyedi döntési jogkörébe tartoznak – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) abban a jelentésében, amiben az Informatikai és Hírközlési Minisztérium 2002–2004 közötti működését vizsgálta. A Millenáris Kht.-ról az ÁSZ azt állapította meg, hogy a cégnél indokolatlan személyi juttatások is kifizetésre kerültek.

Hunyor Erna
2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyan önálló ágazati fejezetbe szerveződött az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) megalakításával az informatikai, hírközlési, postai feladat, ám előzetesen nem mérték fel ennek szakmai és költségvetési előnyeit – derül ki az Állami Számvevőszék tegnap nyilvánosságra hozott összefoglalójából. Az MTI-hez eljuttatott dokumentumban az ÁSZ leszögezte: az informatikai miniszter egyedi döntési jogkörébe vont támogatások nyomon követését a nyilvántartás nem biztosítja megfelelően.
Az ÁSZ megállapította: a tárcánál létrehozott társaságoknál az alapító okiratok a közvetlen irányító számára indokolatlanul nagy hatáskört biztosítottak. Emiatt például 2004-ben a Millenáris Kht.-nál a Jövő háza program kapcsán kettős ügyvezetés alakult ki, ami indokolatlan, irracionális vezetői státusok létrejöttéhez és a személyi juttatások megnövekedéséhez vezetett. Továbbá az IHM a pályázatok kezelését is egy, a minisztériumi tulajdonú közhasznú társasággal végezteti el. Az ÁSZ szerint nem alapozták meg hatástanulmánnyal azt, hogy indokolt-e ezt a tevékenységet államháztartáson kívülre szervezni. A több ezer nyertes pályázat ellenőrzési rendszere sem tekinthető elégségesnek, a feladatok és felelősségek egyértelmű meghatározása, valamint a folyamatba épített ellenőrzés hiányosságai miatt.
Az IHM által végrehajtott fejlesztések, pályázatok a stratégiai programok forrása az informatikai, távközlés-fejlesztési és frekvenciagazdálkodási célelőirányzat volt. Összege a vizsgált időszakban 112,8 milliárd forintot tett ki, de az évenkénti előirányzat 2005-re csaknem harmadára csökkent. Ezen belül 2004-ben vonták el a legnagyobb, az éves keret közel harmadát kitevő mintegy 6,6 milliárd forintot. A központi fejlesztésű egységes digitális rádió-távközlési rendszer kialakításáról 2002-ben döntött a kormány, a feladatot a MeH hatásköréből 2003-ban a minisztériumhoz telepítette. Az előkészítésre mintegy 182 millió forintot fordítottak, ennek ellenére lassan haladt az előkészítő munka, lefolytatását jogszabályváltozások, feladatáthelyezés, a felelősök gyakori változása, és a határidők többszöri módosítása jellemezte. A nem megfelelő előkészítésére utalt az is, hogy a feladat idén ismét a MeH hatáskörébe került – állapította meg végezetül az ÁSZ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.