Néhány nappal ezelőtt újra beindulhatott a termelés a sepsiszentgyörgyi IAME Group Rt.-nél, miután a társaság öncsődöt jelentett. Mivel a román szabályok szerint ilyen esetben az áramszolgáltató köteles ismét biztosítani az áramellátást, a villanymotorok, autóvillamossági eszközök és elektrotechnikai berendezések előállítására szakosodott gyárban a korábbi 700 alkalmazottból mintegy kétszázan újra felvehették a munkát – tájékoztatta lapunkat Schmidt Balázs, a Műszertechnika Holding Rt. vezérigazgató-helyettese. Mint mondta, a román bíróság a csődegyezségi tárgyalást szeptemberre tűzte ki. A társaság vezérigazgató-helyettese hozzátette: nagyon komolyan bíznak a csődegyezség eredményességében, hiszen ehhez rendelkeznek elég megrendelővel.
Véleménye szerint a legnagyobb gondot a román bank, illetve az állami hitelezők jelentik, akik azt hangsúlyozzák, hogy nem áll módjukban tőkeengedményt tenni. Egyébként a csődhöz három fontosabb ok járult hozzá: az acél világpiaci árának drasztikus emelkedése, a kínai versenytársak erősödése, s az általuk diktált dömpingárak, illetve a romániai belső gazdasági okok. Utóbbi – mondta Schmidt Balázs – leginkább a román lej több mint 10 százalékos erősödését jelenti, ami az exportot sújtotta leginkább. Mindemellett a csőd bejelentésének konkrét oka az volt, hogy a román társadalombiztosítási hivatal – bár a munkavállalók után tavaly mintegy 40 milliárd lejt fizettek ki – az egyébként jogos követelésének behajtását inkasszóval hajtotta végre, ellehetetlenítve ezzel a társaságot.
Schmidt Balázs felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai társaság óriási összegeket fordított már a sepsiszentgyörgyi társaság fejlesztésére, s ebben román részről semmi támogatást nem kaptak. Ezért a felvázolt gondok közepette – tette hozzá – nem volt módjuk újabb ráfordításokra.
A cég kálváriáját korábban taglaló cikkünkkel kapcsolatban a Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt. arra hívta fel lapunk figyelmét, hogy befektetési politikájával összhangban, a Műszertechnika Rt.-vel közösen fektetett be az IAME Groupba. Így vált a Corvinus Rt. az IAME 39,84 százalékos tulajdonosává. A Műszertechnika Rt. által a dolgozóktól vásárolt részvényekkel együtt a két magyar cég tulajdoni hányada 52 százalékra nőtt.
Ezt követően a Corvinus Rt. több lépésben értékesített részesedéséből, amely így 26 százalékra csökkent. Végül 2002 folyamán a Corvinus a fennmaradt részesedését is értékesítette a Műszertechnika Rt.-nek, illetve vállalkozásainak. Ebben az időben és azt megelőzően a székelyföldi vállalat nyereséggel működött – húzta alá a Corvinus Rt.
A nemzetközi repülőtéren lett öngyilkos egy férfi + videó
