Jéghoki, színpad, televízió

Volt már újságíró a határõrség lapjánál, szerkesztõ-riporter a siklósi kábeltévénél, szerkesztette és vezette a Baranya Televízió, a Pécs Televízió és a Fordan-Zengõ Rádió mûsorait. A Duna Televízió munkatársaként öt éven át a híradó készítésével foglalkozott. Június óta a Hír Televízió híradós csapatának a tagja. Rabb Ferenc, ha nem a kamerák elõtt ül, jégkorongozik, búvárkodik, vagy fellép az Ascher Oszkár Teátrum színpadán.

Lázár Fruzsina
2005. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rabb Ferenc arcát jó ideje ismerik a televíziónézõk.
Tizenkét éve dolgozom a médiában. Több televízió szerkesztõje, mûsorvezetõje voltam már, de legtöbbenvalószínûleg a Duna Televízióban láttak. Híradósként úgy gondoltam, szakmailag több „keresnivalóm” lehet egy olyan televíziónál, amelynek a híradó a fõ profilja, mint egy elsõsorban kulturális mûsorokra specializálódó intézménynél. Ezért is örültem különösen, amikor megtudtam, hogy a Hír Televízió munkatársa lehetek.
Híradós társával Farkas Boglárkával együtt szerzõdtek a Dunától a Hír Televízióhoz.
Nagyszerû dolog, hogy együtt maradhattunk. Boglárkával már ismerjük egymás gondolatait, gesztusait. Tudjuk, hogy mi van a másik fejében. Nem csak a mi munkánkat könnyíti meg, a nézõknek is jó, ha összeszokott kollégáktól hallhatja a híreket.
Milyen tapasztalatokat szerzett az alatt az egy hónap alatt, amióta a Hír Televízió munkatársaként dolgozik?
Egy „átlagos” televíziónál a hírstáb arra készül, hogy a napi két-három nagyobb híradója tökéletes legyen. Esténként a „kész” hírt tárják a nézõk elé, az illetékesek véleményével, háttérriportokkal együtt. A Hír Televízióban viszont azonnal tudósítunk a friss hírekrõl, amelyekbõl esetleg csak estére áll össze a teljes kép. A nézõk szem- és fültanúi lehetnek, hogyan kerekedik ki a részletekbõl a teljes információ. Például a sajnálatos londoni események alkalmával is csak apránként derült ki, hogy nem elektromos robbanás, hanem terrortámadás történt. A Hír Televízió minden részletet közvetített.
Mi a legszokatlanabb a Hír TV-ben más televíziók híradós tevékenységéhez képest?
Például, hogy a hírek elõtti felkonferálást a saját ízlésem szerint kell alakítanom. Ha az ember nem figyel eléggé, könnyen módosulhat az információ. Ezért aztán háromszor, négyszer is ellenõrzöm magam, hogy átírva is ugyanazt jelenti-e a felvezetés, mint amit a hír „begyûjtõje” mondani akart.
Úgy tudni, nem csak a televízióban, olykor a színpadon is láthatja a közönség.
Régi gimnáziumi osztályfõnökömnek és irodalomtanáromnak, az Ascher Oszkár Színpad egyik vezetõjének köszönhetõen kerültem kapcsolatba a színjátszással. A rákoskerti társulat Budapest legrégebbi folyamatosan fennálló amatõr színháza. Olyan ismert színészek is tagjai voltak egykor e társulatnak, mint Pápai Erika, Újvári Zoltán, Mertz Tibor. Az elmúlt egy évben, sajnos, idõ hiányában nem tudtam fellépni. A többieket azonban szorgalmasan nézem, nem mulasztanék el egyetlen bemutatót sem.
Hogyhogy nem lett színész?
A színjátszás számomra kellemes idõtöltés. Voltam már Ficsúr a Liliomban, alakítottam Steve-et A vágy villamosában, fõszerepet játszottam Karinthy Ferenc Gellérthegyi álmok címû darabjában, de soha eszembe sem jutott jelentkezni a Színmûvészeti Egyetemre.
Az újságírói pálya is hobbi volt?
Éppen a rendõrtiszti fõiskolára jártam, amikor egy viharos románcnak köszönhetõen Pécsre költöztem. A fõiskolát, mivel ilyen oktatási intézmény csak Budapesten volt, abbahagytam, no persze, a döntésemben az is közrejátszott, hogy egy kicsit más volt a rendõrélet, mint ahogy én azt tizennyolc évesen elképzeltem. Inkább veszélyes és nehéz, semmint kalandos és érdekes. Baranyában egy ismerõsömnek köszönhetõen
kerültem kapcsolatba a médiával, igaz már fõiskolás koromban is írtam az Országhatár Magazinba, a határõrség lapjába. A televíziós pályafutásom Siklóson kezdtem, hírmûsorokat készítettem a helyi kábeltelevíziónak. Késõbb aztán Pécsre kerültem, ami komoly elõrelépést jelentett. Az ottani helyi kábeltévé, a Baranya Televízió után a városi televíziónál dolgoztam, illetve a körzeti televízió egy-két produkciójának a készítésében is részt vettem. Szerkesztettem és vezettem a helyi rádió mûsorait, illetve a Magyar Rádió körzeti stúdiójának egy-egy adását. A Duna Televízióba a Cseppnyi változás néven meghirdetett arculatváltás alkalmával kerültem.
És a jégkorong?
Az új õrület… Gyerekkorom óta jártam a Naplástóra jégkorongozni, mígnem az egyik barátom meghívott egy csapatba. Azóta heti háromszor, négyszer edzünk. Persze, az extrém sportokat sem vetem meg. Egy idõben búvárkodtam, sõt még az ejtõernyõzést is kipróbáltam.
A kétéves kislánya megszokta már, hogy apu sokszor „benne van a tévében”?
Számára ez már természetes. Azt viszont nem érti, hogy anyu miért nincs benne.
Tizenkét év újságírói munka után mondhatjuk, hogy elkötelezettje a médiának?
Nagyon sok dolgot szeretnék még kipróbálni. Érdekel például a számítástechnika, van is ilyen irányú szakvégzettségem, azt is el tudnám képzelni, hogy programozó legyek. Ám nagyon fontos, hogy azt a tapasztalatot, amit az ember megszerzett, ne dobja el. Igaz, hogy azt mondtam, öt évnél tovább nem szívesen csinálom ugyanazt, azért remélem, a következõ tíz évben folytathatom, amit a Hír Televíziónál elkezdtem. Bár a koromhoz képest régóta dolgozom a szakmában, sokkollégához képest még mindig zöldfülûnek számítok. Van még mit tanulnom, és szeretnék is minél több tapasztalatot szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.