Újabb lakossági fórumon tájékozódhattak a napokban a mádiak az égszakadás utáni helyreállítási munkákról. Kiderült, hogy a pótfelmérések száztizenkét lakóházban állapítottak meg kisebb-nagyobb károkat. Elhangzott: három lakhatatlanná vált házat tartanak nyilván, ezek helyett másikat vásárolnak, de a költöztetés időpontjáról még nem sikerült megegyezni.
Közben kifizették az adományokból származó hét és fél millió forintot a rászorultaknak, miközben nem hivatalos információink szerint az önkormányzat hat helyreállított lakás műszaki átvétele után rendezte a munkabért az építési vállalkozókkal.
Szeptemberre minden károsodott épületet felújítanak, további hatvan családi ház helyreállításának anyagi hátterét pedig az önkormányzat szavatolja – nyilatkozta lapunknak Gáthy Sándor alpolgármester. Hozzátette: a biztosítottak esetében a kifizetett összeg és a kárérték arányosnak tűnik, tehát nincs okuk panaszra az ott lakóknak. A mostani cél az 1,6 milliárd forint értékű beruházás kivitelezése, ugyanis meg szeretnék építeni az átfogó mádi vízelvezető rendszert. Amennyiben a terv megvalósítása nem ütközik akadályba, akkor soha többé nem fordulhat elő a településen a májusihoz hasonló katasztrófa.
Nem ért egyet az alpolgármester néhány gondolatával Sípos Tibor, akinek még mindig Tarcalon kell élnie családjával együtt. Ő nem érzi, hogy bármilyen változás történt volna az elmúlt két hónapban. Úgy véli, akkor oldódnak meg a helyi gondok, ha már múlt időben beszélhetnek róla. Minden ingóságuk odaveszett, és anyagi nehézségeik miatt nem tudnak új berendezési tárgyakat vásárolni. Ráadásul a kormány által fölajánlott kamatmentes hitelt sem vehetik igénybe, miként rajta kívül még néhányan, ők ugyanis nem felelnek meg a kölcsönfelvétel követelményeinek. Az elkeseredett Sípos Tibor szerint éppen a legelesettebbeket fosztják meg a talpra állás lehetőségétől.
Koncz Ferenc fideszes országgyűlési képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a parlament legnagyobb ellenzéki pártja 800 ezer forinttal járul hozzá a károsultak nehéz anyagi helyzetének enyhítéséhez, miközben Szerencs térségében is folytatódik az adománygyűjtés. Hozzátette: ezen a héten átadják a pénzt Mádon, és azt tervezik, hogy átfogó tájékoztatást kérnek Galambosi Imre polgármestertől az utóbbi hetek fejleményeiről. Ugyanakkor a politikus nem titkolta aggályait sem, ugyanis a mezőgazdaság kártalanításáról eddig nem döntött a kormányzat. A mádiak döntő többsége egyébként szőlőművelésből, borászatból él.
Csal a nejed? Itt keresd! – az egész város azt találgatja, mit firkált a szegedi rém a járdára + fotók
