Felhagy a jövőben a Mol Rt. eddigi gyakorlatával, s versenyjogi aggályok miatt mostantól nem jelenti be előre a kiskereskedelmi üzemanyagár-változásokat. Bejelentés helyett az olajtársaság minden hónapban prognózist tesz közzé a várható változásokról; az első ilyen becslés szerint a nyári főszezonban tovább emelkedik majd az üzemanyagok ára. Alács Lajos kereskedelmi igazgató közlése szerint a piaci folyamatokat tekintve az előttünk álló két hónapban a gázolaj ára literenként 270, a 95-ös motorbenziné pedig 275 forintig emelkedhet, feltéve, ha a forint–dollár, illetve a dollár–euró árfolyam nem változik meg jelentősebben.
A társaság tegnapi sajtótájékoztatóján ismertetett globális piaci helyzetkép alapján aligha számíthatunk arra, hogy az olaj rekordára csökken a közeljövőben, sőt inkább további drágulás valószínűsíthető. Varró László, a cég vezető közgazdásza szerint mostanra bizonyossá vált, hogy a drágulás mögött nem a spekulációt és nem az iraki háborút kell keresnünk, hanem egyértelműen a kereslet felerősödését. Amíg korábban hosszú ideig évente egy százalékkal növekedett évente a globális olajfogyasztás, addig a növekedési ütem ez elmúlt időszakban Kína hirtelen jelentkező és az Egyesült Államok fokozódó olajéhsége nyomán háromszázalékosra emelkedett, s ez keresleti sokkot okozott a piacon. Szintén generálja a drágulást, hogy azok a – főleg OPEC-országok által felhalmozott – olajtartalékok, amelyek korábban lehetővé tették a keresleti nyomás csökkentését, már jó ideje elfogytak, s egyelőre senki nem hajlandó költeni a tározók feltöltésére. Ugyancsak felfelé húzza az olaj árát, hogy az Egyesült Államok növekvő üzemanyag-fogyasztását a finomítók képtelenek kielégíteni. Varró László mindazonáltal úgy látja, hogy bár nem kizárt a pesszimista jóslatokban rendre felbukkanó százdolláros olajár elérése, ilyen magas árra nem kell majd tartósan berendezkednünk. – Ezek a jóslatok általában nem veszik figyelembe a technológiaváltás lehetőségét. Százdolláros olajár mellett egy csapásra rentábilissá válna az alternatív energiaforrások kiaknázása, ami természetszerűleg az olajfogyasztás visszaesését, ezen keresztül pedig az ár csökkenését vonná maga után – hangoztatta a szakember, aki szerint már a mostani – és valószínűleg jó ideig fennmaradó – 50–60 dolláros ár is kikényszerít bizonyos strukturális változásokat a gazdaságban és a technikában egyaránt.
Gázüzletág: Közel a döntés? Július hetedikéig dönt az Európai Unió versenyhatósága a Mol–E.ON gázüzletág-tranzakcióról – közölte tegnap a Bloomberg hírügynökség nyomán a portfolio.hu internetes gazdasági szaklap. A Mol és az E.ON tavaly ősszel írta alá azt a szerződést, amelynek keretében a magyar olajtársaság eladja a német székhelyű cégnek gázüzletága egy részét. Az ügyletre a Magyar Energia Hivatal már rábólintott.