Még drágul a benzin

A kiskereskedelmi üzemanyagár a Mol várakozásai szerint legfeljebb tíz-tizenöt forinttal emelkedhet júliusban és augusztusban. Egy liter benzin jelenleg 262,5, egy liter gázolaj pedig 254 forintba kerül a társaság kútjainál listaáron.

Erdősi Csaba
2005. 07. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhagy a jövőben a Mol Rt. eddigi gyakorlatával, s versenyjogi aggályok miatt mostantól nem jelenti be előre a kiskereskedelmi üzemanyagár-változásokat. Bejelentés helyett az olajtársaság minden hónapban prognózist tesz közzé a várható változásokról; az első ilyen becslés szerint a nyári főszezonban tovább emelkedik majd az üzemanyagok ára. Alács Lajos kereskedelmi igazgató közlése szerint a piaci folyamatokat tekintve az előttünk álló két hónapban a gázolaj ára literenként 270, a 95-ös motorbenziné pedig 275 forintig emelkedhet, feltéve, ha a forint–dollár, illetve a dollár–euró árfolyam nem változik meg jelentősebben.
A társaság tegnapi sajtótájékoztatóján ismertetett globális piaci helyzetkép alapján aligha számíthatunk arra, hogy az olaj rekordára csökken a közeljövőben, sőt inkább további drágulás valószínűsíthető. Varró László, a cég vezető közgazdásza szerint mostanra bizonyossá vált, hogy a drágulás mögött nem a spekulációt és nem az iraki háborút kell keresnünk, hanem egyértelműen a kereslet felerősödését. Amíg korábban hosszú ideig évente egy százalékkal növekedett évente a globális olajfogyasztás, addig a növekedési ütem ez elmúlt időszakban Kína hirtelen jelentkező és az Egyesült Államok fokozódó olajéhsége nyomán háromszázalékosra emelkedett, s ez keresleti sokkot okozott a piacon. Szintén generálja a drágulást, hogy azok a – főleg OPEC-országok által felhalmozott – olajtartalékok, amelyek korábban lehetővé tették a keresleti nyomás csökkentését, már jó ideje elfogytak, s egyelőre senki nem hajlandó költeni a tározók feltöltésére. Ugyancsak felfelé húzza az olaj árát, hogy az Egyesült Államok növekvő üzemanyag-fogyasztását a finomítók képtelenek kielégíteni. Varró László mindazonáltal úgy látja, hogy bár nem kizárt a pesszimista jóslatokban rendre felbukkanó százdolláros olajár elérése, ilyen magas árra nem kell majd tartósan berendezkednünk. – Ezek a jóslatok általában nem veszik figyelembe a technológiaváltás lehetőségét. Százdolláros olajár mellett egy csapásra rentábilissá válna az alternatív energiaforrások kiaknázása, ami természetszerűleg az olajfogyasztás visszaesését, ezen keresztül pedig az ár csökkenését vonná maga után – hangoztatta a szakember, aki szerint már a mostani – és valószínűleg jó ideig fennmaradó – 50–60 dolláros ár is kikényszerít bizonyos strukturális változásokat a gazdaságban és a technikában egyaránt.



Gázüzletág: Közel a döntés? Július hetedikéig dönt az Európai Unió versenyhatósága a Mol–E.ON gázüzletág-tranzakcióról – közölte tegnap a Bloomberg hírügynökség nyomán a portfolio.hu internetes gazdasági szaklap. A Mol és az E.ON tavaly ősszel írta alá azt a szerződést, amelynek keretében a magyar olajtársaság eladja a német székhelyű cégnek gázüzletága egy részét. Az ügyletre a Magyar Energia Hivatal már rábólintott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.