Meghatalmazás, de mire?

A Jászapáti 2000 Mezőgazdasági Rt. részvényeseit az elmúlt időszakban egy kft. nepperei keresték fel, hogy egy biankó meghatalmazás aláírásával ruházzák át szavazati jogukat a holnapi közgyűlésen. Járvás István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője úgy tudja: legalább 400 millió forint értékű részvény tulajdonosainak meghatalmazását szerezték meg eddig – ez a részvények összértékének egyharmada –, amely bőven elég a szavazattöbbséghez. Az aláírók zöme azt sem tudja, kit hatalmazott fel, és főként azt, hogy mire. Komoly a veszély, hogy tájékozatlanságukat kihasználva több száz kisrészvényest kisemmizhetnek az rt.-ben meglévő tulajdonrészéből – figyelmeztet a térség országgyűlési képviselője, aki maga is kisrészvényes.

Szarka Ágota
2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jászapáti mezőgazdasági rt. mintegy négymilliárd forintnyi vagyonnal rendelkezik. A település egyik legnagyobb munkaadója több mint 350 főt foglalkoztat. A vállalkozásban érdekelt részvényesek száma ezer fölött van: sok közöttük a „kisember”, aki az egykori tsz-ben lévő munkáját, vagyonát őrizgeti a részvényekben. Az utóbbi hónapokban egy szolnoki kft. bukkant fel többek között Jászapátiban is, és felkereste a részvényeseket vételi ajánlattal. Az értékpapírokat 35 százalékos áron vásárolták volna fel a tulajdonosoktól – eleveníti fel az eseményeket Járvás István.
– A komoly törvényességi aggályokat felvető akció azzal kezdődött, hogy egy részvényes részvényeit apportként bevitte ebbe a bizonyos Tarnacentrál nevű kft.-be. Az ügylet törvényessége eleve megkérdőjelezhető, hiszen az rt. zártkörű részvénytársaság, ami azt jelenti, hogy minden értékpapírral kapcsolatos tranzakcióhoz az igazgatóság jóváhagyása szükséges. Ez az apportálásnál nem történt meg. A részvényfelvásárlással párhuzamosan a cég nepperei – akik valahogy hozzájutottak a részvényesek névsorához – felkeresték a kisrészvényeseket, és meghatalmazás aláírására igyekeztek rábírni őket, amiben a tulajdonosok szavazati jogukat átruházzák a nepperek megbízóira a holnapi közgyűlésen. A meghatalmazás gyakorlatilag biankó – a meghatalmazott neve ki van pontozva, és nincs szó benne arról sem, hogy mely kérdésben milyen tartalmú szavazásra jogosít fel. Sajnos nagyon sokan aláírták ezeket, részben azért, mert nem tudják, hogy mit jelent ez, részben pedig azért, mert burkolt fenyegetésekkel bírták őket jobb belátásra. Féltik az állásukat, családtagjaik állását, hiszen az rt. az egyik legfőbb munkaadó – magyarázza Járvás István.
Egy részvényes, aki annak idején a jogelőd tsz funkcionáriusa volt, lapunknak elmondta: ő is megkapta a Tarnacentrál vételi ajánlatát, és – kíváncsiságból – érdeklődött is a cégnél. Kiderült, hogy a részvényeket csak július 5-ig, azaz a közgyűlés előtti napig vásárolják meg 35 százalékon, utána csak jóval alacsonyabb árfolyamon. Ez – szerinte – egyértelművé teszi, hogy a felvásárlás szavazatszerző céllal folyik. Úgy véli, bizonyos körök – valószínűleg azok, amelyek most az rt. különféle vezető pozícióira pályáznak – a kisemberek tudatlanságát kihasználva szeretnék akaratukat keresztülvinni a közgyűlésen.
– Volt olyan ismerősöm, aki megkérdezte tőlem, jól tette-e, hogy aláírta a meghatalmazást. Mit mondhattam volna? Csak azt, hogy magad alatt vágod a fát… Itt ez a jól működő rt., amelyet valakik meg akarnak szerezni, a kisember meg végül nézhet a vagyona után – szögezte le.
A holnapi közgyűlés tétje nagy, meghatározza a cég jövőjét: az új menedzsmentről döntenek, szavaznak a felügyelőbizottság és az igazgatóság tagjairól is – ők fogják megválasztani maguk közül az új elnök-vezérigazgatót. A napirendi pontok között szerepel az alapító okirat módosítása is.
A jelenlegi vezérigazgató, Tajthy József – akit olyannyira megviseltek a történtek, hogy egészsége megroppant – a napokban, értesülve a Tarnacentrál akcióiról, levélben tájékoztatta a részvényeseket arról, hogy a cégnek történt részvényátruházások az alapító okiratba ütköznek, így jogilag érvénytelenek. Az elővásárlási jog a részvényeseket és az rt.-t illeti meg. Ennek megsértésével történő részvényátruházást a részvénykönyvbe bejegyezni nem lehet. Lapunk úgy értesült, tegnap délelőtt a Tarnacentrál még nem volt bejegyezve, azaz hivatalosan részvényesként elismerve. Ugyanakkor Járvás István információi szerint addig mintegy 400 millió forint értékű részvénycsomag tulajdonosaitól szerezték be a meghatalmazást a közgyűlésen való szavazáshoz.
Járvás István az ügy kapcsán felhívta a figyelmet arra: 1998–99-ben, amikor a jászapáti tsz részlegesen rt.-vé alakult, a tsz-ben maradó, körülbelül 300 embert már kiforgatták a vagyonából. Az rt. megalakulása után a tsz-t felszámolás alá vonták, az eljárást az rt. egyik vezető funkcionáriusa irányította. Közreműködésével a mintegy 130 millió forint értékű üzletrész töredék áron az rt. tulajdonába került.
– Itt a környéken is van figyelmeztető példa: a tsz-t először részvénytársasággá alakították, majd egy kft. felvásárolta az értékpapírok többségét, és kisemmizte az érdekérvényesítésre képtelen kisrészvényeseket. Az uniós és egyéb pályázati pénzekkel kistafírozott, négymilliárd forint forgalmú jászapáti rt. csábító zsákmány. A megtévesztett, félrevezetéssel, fenyegetéssel befolyásolt kisrészvényesek a meghatalmazás aláírásával akár a saját kifosztásukra is áldásukat adhatták.
Boros Tamás ügyvéd a Tarnacentrál képviseletében elmondta: részvényszerzésük teljesen törvényes volt, ugyanis csak adásvétel esetén illeti meg az rt.-t az elővásárlási jog, ők pedig más átruházási jogcímen jutottak a részvényekhez. A meghatalmazások pedig semmiféle szempontból nem tekinthetők biankónak, és azokkal a kisrészvényesekkel íratták alá, akiktől részvényt szereztek, éppen azért, mert nem tudják, bejegyezték-e már a céget a részvénykönyvbe. Boros hangsúlyozta: a 400 millió forint értékű közgyűlési meghatalmazás „eltúlzott”. Ennek töredékéről van szó. Járvás István ezzel kapcsolatban elmondta: nem csak a Tarnacentrál gyűjtötte a meghatalmazást. – A meghatalmazás birtokában bármit megszavazhatnak holnap – figyelmeztet Járvás István. Ezért kér mindenkit, hogy vonja vissza a meghatalmazást, és jöjjön el a közgyűlésre. Csak így van esély arra, hogy érdekeiket, vagyonukat megvédjék a törvénytelen machinációk ellenében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.