Mikor lett közszereplő?

Közszereplő volt-e 2002 előtt Gyurcsány Ferenc? – e kérdés megválaszolásába tört bele a bicskája az Apró–Gyurcsány-vizsgálóbizottság tagjainak tegnap. A testület kormánypárti és ellenzéki oldala így nem jutott dűlőre abban, mikortól kérjenek be a minisztériumoktól adatokat a miniszterelnök volt és jelenlegi cégeivel kötött megállapodásokról.

Tábori Gabriella
2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem adott felhatalmazást az Apró–Gyurcsány-bizottság a testület elnökének arra, hogy pontos adatokat kérjen be a minisztériumoktól a kormányfő volt és jelenlegi cégei, valamint az egyes tárcák között létrejött megállapodásokról. A kormánypárti és az ellenzéki oldal ugyanis nem tudott megegyezésre jutni abban, mely időszakra vonatkozóan tudakozódjanak. A Fidesz azt javasolta, hogy Gyurcsány Ferenc első cégének alapításáig, 1992-ig nyúljanak vissza, a szocialisták viszont azt szorgalmazták, hogy csak 2002-től kérjenek be adatokat a miniszterektől arról, kapott-e pénzt állami forrásból, s ha igen, milyen címen és mennyit a miniszterelnök által megnevezett 49, korábban, vagy most az érdekeltségébe tartozó társaság, illetve az az öt cég, amelyben vezető beosztásban dolgozott a kormányfő.
Mindkét indítványra öt-öt igen és nem voks érkezett, így egyiket sem fogadta el a paritásos testület. A szavazást hosszas, időnként emelt hangú szóváltással tarkított vita előzte meg. A kormányoldal szerint – amint azt mások mellett az MSZP-s Faragó Péter is kifejtette – a bizottság feladata annak feltárása, használta-e politikai befolyását a hozzá köthető cégek ügyei kapcsán Gyurcsány, márpedig ez csak a sportminiszteri kinevezésétől kezdődően jöhetne szóba. – Vagy el tetszenek olvasni a bizottság létrehozásáról szóló parlamenti határozatot, vagy menjünk haza! – vágott vissza a fideszes Balsai István, utalva arra, hogy e dokumentum nem szab időbeli keretet a vizsgálódásuknak. A Fidesz szerint ráadásul a KISZ-es múlttal rendelkező Gyurcsány már a rendszerváltáskor is közszereplőnek számított. Faragó utóbb elismerte, hogy az országgyűlési határozat nem tartalmaz évszámot, de mint mondta, amikor ezt megszavazták, nem gondolták volna, hogy a Fidesz képes lesz a 2002 előtti ügyeket felhánytorgatni. – Mindig tanul az ember – állapította meg Faragó, bár a vizsgálóbizottság MSZP-s alelnöke, Csiha Judit ezután is csúsztatásnak nevezte, hogy 2002 előtti ügyekre terjesszék ki az ellenőrzésüket, mondván „a parlamenti határozatban foglalt kérdések logikája” a kormánypárti érvelést támasztja alá.
Balsai ironikusan megjegyezte: őt igenis érdekelné, hogy például a Külügyminisztérium és a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Béta Roll Hengergumizó Rt. között milyen apropóból köttetett megállapodás. Faragó végül kifakadt: a Fidesz minden lépése a 2006-os választásokat szolgálja, ellenszenvet akarnak szítani Gyurcsány Ferenccel szemben. A testület fideszes elnökét bírálva kijelentette: amikor bekapcsolja a televíziót, rendre azt látja, hogy ott Szijjártó Péter beszél és „finoman szólva is csúsztat”, ez utóbbit szerinte a köznapi ember egyszerűen hazugságnak nevezné. Ezt a kijelentést utóbb Szijjártó visszautasította.
Előzőleg a vizsgálóbizottság 6-4 arányban megszavazta Tóth Károly (MSZP) indítványát, aki azt javasolta: a bizottsági elnök napirendi javaslata ellenére ne értékeljék azt a Szijjártó megkeresésére 16 tárcavezetőtől beérkezett választ, amely az illető minisztériumok, valamint Gyurcsány volt és mostani cégei megállapodásait taglalja. Tóth szerint ezeket az adatokat ugyanis nem a vizsgálóbizottság kérte, csak a „magánlevelezést folytató Szijjártó Péter”. Az elnök a miniszteri válaszokat ismertetve elmondta, hogy 17 tárcát keresett meg, s 12 tárca igennel felelt arra a kérdésre, kaptak-e pénzt – szerződés alapján megrendelést, megbízást vagy hitelt – állami forrásból a Gyurcsány közvetlen vagy közvetett tulajdonában lévő és volt cégháló társaságai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.