Német óvintézkedések

Stefan Lázár
2005. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közvetlenül a Londonban elkövetett merényletek után Otto Schily német belügyminiszter a brit fővárosba utazott, hogy a helyszínen szerezzen információkat a terrorcselekmény és a biztonsági szervek reagálásának részleteiről. A szociáldemokrata politikus azzal a meggyőződéssel érkezett vissza Berlinbe, hogy Németország eddigi előkészületei megfelelnek a megelőzés követelményeinek.
Schily szerint nincs szükség a CDU/CSU favorizálta megoldásra, a Bundeswehr bevetésére a határokon belül. Kifejtette, a köztársaság az eddig kiépített biztonsági struktúrával felkészülten várja a nemzetközileg előkészített terrorakciókat: növelték a biztonsági szervek hatáskörét és a rendelkezésükre bocsátott pénzügyi keretet.
A kereszténydemokraták más koncepciót szorgalmaznak, és nemzeti biztonsági hivatal létrehozását sürgetik, amely összefogná a civil és a katonai erőket, fenyegető helyzetben pedig egy parancsnokság alá rendelné azok munkáját. A „regionális honvédelem” jegyében a tartományi fővárosokon kívül létesített központokat követel, ahol az erők összevonásával lehetne gyakorolni azok reakcióképességét.
Peter Struck védelmi miniszter politikája aligha felel meg ezeknek a terveknek. A tárca ugyanis a Bundeswehr állomáshelyeinek leépítésén munkálkodik, és mindössze négyszáz alakulatot kíván fenntartani. A haderő távozásával egy-egy tartalékos tisztet bíznának meg a feladattal, hogy a járásokban képviselje a Bundeswehrt, és tartsa a kapcsolatot a civil szervezetekkel. A támaszpontokon a hadsereg olyan felszerelést kíván tárolni, amely bevethető a katasztrófaelhárítás szolgálatában. A kormány és az ellenzék szerint változtatni kell azon, hogy a különböző biztonsági szervek szövetségi és tartományi csoportjai között nincs átfogó információcsere.



Készültség a nagyvilágban. Nem csak Németország készült fel az esetleges támadásokra. Az utóbbi napokban Olaszországban tartottak terrorizmusmegelőző razziákat, 174 személyt őrizetbe vettek, 201 helyszínen pedig házkutatást tartottak. Az Egyesült Államokban egy mozlim papot ítéltek életfogytig tartó szabadságvesztésre, amiért az Egyesült Államok elleni harcra buzdította híveit. Franciaország vissza kívánja állítani a határellenőrzést. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.