Örök energia

Hároméves diplomáciai csata ért véget a múlt héten azáltal, hogy a tervezetben részt vevő államok – az Európai Unió, Japán, az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Dél-Korea – Moszkvában végleg eldöntötték: a fúziós reaktor Franciaország déli részén, Cadarache-ban épül fel.

Pósa Tibor
2005. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ITER a XXI. század második felére Franciaországot és Európát a jelenleg energiahordozókban dúskáló Szaúd-Arábiává varázsolhatja – ilyenképpen lelkesedett egy francia kormánypárti honatya a fúziós reaktorról született döntést követően.
Ez a siker bizonyítja, hogy Európa nem halt meg május 29-én, azon a napon, amikor Franciaország lakosságának többsége elutasította az unió alkotmányszerződését – mondják a kisiklást csak kisebb zökkenőnek tekintők. Hiszen Európa még válságában is képes ilyen összefogást felmutatni. Sőt az „öreg” francia elnök, Jacques Chirac is le tud tenni valamit az asztalra, ami – ha az elképzeléseket beváltja – megszabadíthatja a jövendő nemzedékeket az energiaválság gondjától.
De ne rohanjunk ennyire előre, úgy a század közepe tájára, inkább nézzük meg az ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), a nemzetközi termonukleáris kísérleti reaktor gondolatának felmerülését. Majd húsz évvel korábbról, a nyolcvanas évek közepéről (a peresztrojka ideje ez) származik az ötlet a szovjet Mihail Gorbacsovtól, az amerikai Ronald Reagantől és a francia Francois Mitterrand-tól, hogy közösen megvalósítsák az első fúziós reaktort.
Csak röviden szólunk az ötven éve ismert eljárásról, amelyet a Magyar Nemzet Magazinjának két héttel ezelőtti számában ismertettünk. Gyakorlatilag azt a folyamatot kell a tudósoknak lemásolniuk, amely a Napban lejátszódik: százmillió fokon egyesítik a hidrogén két nehéz izotópját, a deutériumot és a tríciumot. Ha sikerrel járnak, ami huszonöt év után dől el, akkor sem biztos, hogy meg tudják valósítani a végső célt, az elektromosáram-termelést. Egyelőre sötétben tapogatóznak, de ha elképzelésük valóra válik, örök energiára lelnek.
A rendszerváltásokkal a fúziós reaktor terve lekerült a napirendről, a kilencvenes évek közepén vette elő újból Amerika. 2003-ban kezdődtek meg a részt vevő államok között a most már rendszeres egyeztetések. Ezeknek természetesen része volt az a kérdés is, hogy melyik állam adjon otthont a reaktornak. Európából a spanyolországi Vandellós és a francia Cadarache pályázott a helyszínre. Az Európai Uniónak először azt kellett eldöntenie, hogy melyik várost választja, amelynek a jelölését azt követően mindenki vállvetve támogatja. A francia térség, Provence–Alpes–Cote d’Azur majd 450 millió euróval állt a terv mögé. Fontos szempont volt az is, hogy Cadarache-ban évek óta működik hat kisebb, hagyományos reaktor, ahol a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jelentős létszámmal dolgozó kutatóállomást tart fenn. Az EU 2003 novemberében végül is a francia városra adta voksát.
Ám Japán foggal-körömmel ragaszkodott az általa javasolt helyszínhez, a Japán északi részén fekvő, erdős Rokkaso-Murához. Megkapta az Egyesült Államok támogatását is, ugyanis Washington ekkoriban meg akarta büntetni az iraki háborút ellenző Franciaországot. Ám ezzel patthelyzet alakult ki: Cadarache-t támogatta az EU, Oroszország és Kína, míg Rokkaso-Murát Japán, az Egyesült Államok és Dél-Korea. A felek az egy évig elhúzódó tárgyalásokon sem tudtak előrelépni.
Egyrészt Bush elnök másodszori megválasztása kellett ahhoz, hogy új szelek fújjanak az Atlanti-óceán partja felől: Washington az Európával való megbékélés jeleként fokozatosan semleges területre vonult a reaktor helyszínének kiválasztása ügyében. Másrészt a francia bekeményítés szerepet játszott a döntéshozatal felgyorsulásában. Raffarin volt francia kormányfő tavaly év végén kijelentette: ha nem sikerül megállapodni, az EU a jelenleginél korlátozottabb számú részt vevő országgal is kész Cadarache-ban megvalósítani a fúziós reaktort. Ez hatott, most már a japánok is a tisztes visszavonulásra összpontosítottak, amely ragyogóan sikerült. Egyes hírek szerint Tokió elérte, hogy Rokkaso-Mura ejtése fejében Párizs Japán ENSZ BT-tagsága mellett lobbizik, ha a Biztonsági Tanácsot kibővítik az Egyesült Nemzetek Szervezetének reformfolyamatában.
De miért volt ez a nagy huzavona? A kísérleti reaktor költségei félelmetesek, ugyanis kis léptékben, laboratóriumi körülmények között nem hozható létre fúzió. Ezért el kell készíteni a reaktort, hogy meggyőződhessünk az elmélet igazáról. Nem véletlen, hogy egyetlen nagy nemzetközi áramtermelő sincs a résztvevők között. Sőt egyetlen állam sem volt, amely egyedül el merte volna vállalni a kihívást, ezért állt fel a nemzetközi csapat. Egy pókerjátszmának vagyunk a szemtanúi: ha bejön a „lap”, akkor kivételes nyeremény vár a játékosra, ha nem, akkor hatalmas bukás, amelyet azért csoportosan könnyebb elviselni.
Jövőre kezdődik az „üzem” felépítése, amely tíz évet vesz igénybe, és ötmilliárd euró körüli lesz a költségek végösszege. Kétezer munkás dolgozik majd a reaktor kivitelezésén. A tervek szerint 2015-től húsz évig folynak a kísérletek, amelyek ezer nemzetközi kutatónak adnak munkát. Ennek fedezésére újabb ötmilliárd eurót biztosítanak a részt vevő kormányok. Az Európai Unió 40, Franciaország külön 10, a többi állam is 10-10 százalékot visel a költségekből. A dél-franciaországi térség vezetői 500 közvetlen munkahelyre, 3000 nem közvetlen állásgyarapodásra számítanak. Az üzembe helyezés után pedig 2400 új munkahely jöhet létre Provence-ban. Egyes becslések szerint a következő évtizedekben a térség 4–10 milliárd euró pluszbevételre tehet szert.
A múlt heti megállapodás szerint Japán jelentős kárpótlásban részesül: 10 százalékos anyagi részvétele mellett a berendezések megrendeléseiből 20 százalék lesz az övé. Csakúgy, mint a reaktor működtetőinek létszámából: a kutatók, technikusok, adminisztratív alkalmazottak egyötödét is Japán nevezi ki. Az Európai Unió abba is belement, hogy támogatja az ITER vezérigazgatói posztjára Tokió jelöltjét. Sőt Brüsszel hozzájárul – fele-fele arányban – egy, a fúziós reaktor fűtőanyagát tanulmányozó intézet felállításához is Japánban.
A tisztának és biztonságosnak hirdetett energia ellenfelei már rég felsorakoztak szerte a világon. „Hatalmas összeg, amellyel más, újrahasznosítható energia kutatásától veszik el a forrást – szól a környezetvédők egyik ellenvetése, majd követi a többi: – Teljes illúzió: tiszta, ingyenes, korlátlan energia. A mítoszok világába illő elképzelés, a Földön megteremtsenek egy kis Napot! A jövő ködébe vész a fúziós energia. Ezenkívül veszélyes is, mert mi lesz, ha nem tudják ellenőrizni a felhasznált radioaktív anyagokat?! Mindezen túlmenően Cadarache egy törésvonal közelében található, ami nagyban növeli a földrengésveszélyt.”
Ha minden jól megy, akkor 2025 táján elkészül a demonstrációs fúziós reaktor, majd 2050 körül megkezdheti működését az ipari méretű reaktor. A világon a fúzióval foglalkozó tudósok száma négyezer körül lehet, ennek fele Európában kutat. Földrészünk és Franciaország valóban megerősítheti helyzetét a jövő energiájának előállításában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.