Törökország holnap Brüsszelben aláírja az EU–török társulási egyezményt a szervezet 10 új tagállamára (köztük Magyarországra és Ciprusra) kiterjesztő jegyzőkönyvet – szivárogtatta ki egy magas rangú EU-diplomata.
Ha a hír igaz, akkor ezzel elhárul a legfőbb akadály a török EU-csatlakozási megbeszélések megkezdése elől. Az EU és Törökország között a december 17-i brüsszeli csúcson született kompromisszum, amikor a Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök vezette delegáció amellett kötelezte el magát, hogy olyan egyezményt ír alá, amelynek értelmében vámuniós megállapodása kiterjed majd az unió tíz új tagállamára.
A jegyzőkönyv kiterjesztésével Ankara, ha jogilag nem is, de gyakorlatilag elismerné Ciprus önállóságát – miközben máig csapatokat állomásoztat a sziget északi felén, s a világon egyedüliként önálló államnak tartja az ottani Észak-ciprusi Török Köztársaságot.
A brüsszeli török nagykövetség nem erősítette meg az aláírás tényét, mondván: ezt az ügyet az ankarai kormányzaton belül, magasabb szinten viszik.
Törökország EU-csatlakozásának lehetőségét az európai közvélemény jelentős része aggodalommal szemléli: a legutóbbi összeurópai közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 52 százaléka ellenzi ezt – tudósít az MTI. Az Európai Bizottság és a tagállamok viszont kitartanak a tavaly decemberi csúcs határozata, az októberi tárgyaláskezdés mellett – igaz, mindig hangsúlyozva, hogy nincs garancia azok sikerére, azaz Ankara felvételére.
Kiderült, mennyit fizetett Dárdai Palkóért a Puskás Akadémia a Herthának
