Tűnődés Közép-Európáról

Kákonyi Péter
2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel nincsenek világosan megvont határai és nincs középpontja, avagy éppenséggel több középpontja is van, „Közép-Európa” manapság mindinkább Anatole France második könyvének ama sárkányára hasonlít, amelyhez a szimbolizmust szokták hasonlítani: sokan látták, de senki sem tudta megmondani, hogy néz ki… – írja Változatok közép-európai témákra című tűnődésében Danilo Kis. A szerb író esszéje része a Közép-európai olvasókönyvnek, amelyet az Osiris Kiadó és a Közép-európai Kulturális Intézet adott közre, s most a kötetből az Európai Utas legújabb számában olvashatunk néhány fejezetet. Czeslaw Milosz hasonló konklúzióra jut a Danilo Kiséhez: „Közép-Európa nem földrajzi fogalom. Nehéz meghúzni határvonalait, jóllehet, ha utcáit járjuk, makacs létezését aligha vonhatjuk kétségbe… Az itteni irodalmak legszembetűnőbb sajátossága a történelem állandó jelenléte, nemcsak a történelmi tárgyú művekben, hanem a szerelmes versekben és a szerelmes történeteket elmesélő regényekben is”. Granasztói György azt fejtegeti, hogy „Magyarországon például elmaradt a holokauszt megvitatása, megértése, a nemzeti hagyományba való keserves beillesztése. Nem sikerült még eltemetni tisztességesen a második világháború halottjait csakúgy, mint a kommunista terror áldozatait, és nem került igazán a helyére 1956 sem.” A szlovák író, Rudolf Chmel pedig – aki az új szlovák állam nagykövete volt Budapesten s erről könyvet is írt – megállapítja: „Szlovákiában a politikusok, az intellektuelek és az egyszerű polgárok körében is általában véve gyenge a geopolitikai öntudat. Szlovákia 1993-ban megszületett önállósága után a megalapozott külpolitikai koncepció és a megfelelő külpolitikai felvilágosítótevékenység helyett erős szavaknak vagy inkább gesztusoknak lehettünk tanúi, s nem történt meg annak alapos feltárása, hogyan kapcsolódik az új szlovák állam a közép-európai térséghez és magához Európához.”
Hasonlóan magvas gondolatokat olvashatunk az Európai Utasban többek között Erhard Busektól, Claudio Magristól és Emil Brixtől, Drago Jancartól, Schöpflin Györgytől és Martonyi Jánostól arról a Közép-Európáról, amelyet – Danilo Kis szerint – sokan láttak ugyan, de senki sem tudja, milyen is valójában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.