Hat ország megállapodását jelentette be a Föld felmelegedésének megállításáról Washingtonban George Bush amerikai elnök. Az Egyesült Államok, India, Kína, Japán, Dél-Korea és Ausztrália a felmelegedés elleni küzdelem mellett az energiabiztonságban és a tiszta energiák előmozdításában is együttműködést irányoz elő.
Bár Bush elnök a megállapodásról nem közölt további részleteket, Jim Connaughton, a Fehér Ház környezetvédelmi tanácsadója közölte: az egyezmény neve „Ázsiai– csendes-óceáni partnerség a tiszta fejlődésért és az éghajlatért”, és nem célja kiváltani az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet, amelyet Washington és Canberra a mai napig nem írt alá. Ez utóbbi, amely az idén februárban lépett hatályba, kötelezi az aláírókat, hogy az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást növelő gázok kibocsátását 2012-ig.
Megerősítette a paktum megkötésének hírét John Howard ausztrál kormányfő is. Szerinte a megállapodás igazságosabb és hatékonyabb, mint a kiotói jegyzőkönyv. Canberra és Washington korábban elsősorban azt kifogásolta a 141 ország által ratifikált kiotói jegyzőkönyvben, hogy az csak a fejlett ipari országokra rótt kötelezettségeket, mentesítve azóta az olyan fejlődő országokat, mint India és Kína. Ausztrália a világ első számú szénexportáló országa, saját fogyasztása jelentős forrása az üvegházhatást okozó szén-dioxid-kibocsátásnak.
Időközben az Európai Unió környezetvédelemért felelős biztosának szóvivője Brüsszelben bejelentette, hogy az új légköri megállapodást csupán „regionális megegyezésnek” tekinti, amely nem helyettesíti a kiotói egyezményt, de ennek ellenére a megállapodást örömmel üdvözli.
A világelső Sinner óriási bajban volt, szettet sem nyert, mégis továbbjutott
