Újabb lépés: tízezres leépítés

Több mint tízezer dolgozót kell még az idén elbocsátania a minisztériumoknak – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) lapunk birtokába került kimutatásából, amely szerint felmentéssel vagy végkielégítéssel majdnem hétezer főnek, nyugdíjazással mintegy 1700 főnek kell távoznia a tárcáktól.

2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leépítéseket ezen kívül a határozott idejű jogviszonyok megszüntetésével, korengedményes nyugdíjazással, valamint az üres álláshelyek megszüntetésével kell elérnie a tárcáknak. A mostani megszorítás legnagyobb vesztesének az Oktatási és a Honvédelmi Minisztérium számít, ahonnan ötezer alkalmazottat bocsátanak el. A tervek szerint ezer főt meghaladó létszámleépítés lesz az egészségügyi, a földművelésügyi és a belügyi tárcánál is.
A mostani elbocsátások hátterében a teljes évre tervezett szintet megközelítő féléves államháztartási hiány megfékezése áll, valamint az, hogy a PM előírása szerint a minisztériumoknak összesen ötvenmilliárd forinttal kötelezően meg kell emelniük tartalékaikat. A jövő évre tervezett adóreformmal kapcsolatban Gyurcsány Ferenc csütörtökön már szintén jelezte, hogy az adócsökkentés jövő évi „hatását” jelentő 200 milliárd forintot a minisztériumoktól veszik el.
*
Ezenkívül a Pénzügyminisztérium még idei hatállyal bejelentett csütörtökön több más megszorító intézkedést is. Amint megírtuk, véglegesen befagyasztották a költségvetési vésztartalékokat, a minisztériumok tartalékképzési kötelezettségét 50 milliárd forinttal emelték meg, az év hátralévő részében fokozott adóellenőrzéseket rendeltek el. Október elsejétől szélesíteni szeretnék a tb-adóalapot is, a mobilcégek által fizetett licencdíjakat szintén a költségvetési hiány betömésére szeretnék fordítani, valamint megemelték a játékautomaták adóját is.
A tűzoltó jellegű intézkedések oka, hogy a kormány ismét túltervezte az áfa-, a személyi jövedelemadó, a társadalombiztosításijárulék-, valamint a jövedékiadó-bevételeket. Az összes várható bevételkiesés a PM szerint 160 milliárd forint, azaz a GDP 0,8 százaléka. A kiadásokat viszont alulbecsülték. Ugyancsak nőttek az államadósság kamatkiadásai. Ennek állománya a pénzügyi tárca szerint eléri a 12 714 milliárd forintot, az idei első fél évben a növekmény több mint 1100 milliárd forint. Az éves tervezett adósságszolgálati kötelezettségünk 869 milliárd forint lenne.

*****
A kormány nem spórol. A takarékosság jegyében a kormány nem tervezi a tagjainak nyújtott juttatások (például gépkocsihasználat) szűkítését – mondta tegnap lapunk kérdésére Batiz András kormányszóvivő. Kifejtette: a kabinet azt tervezi, hogy az állam hatékonyabban működjön, a jövő évi költségvetésben ez szerepelni fog. Ennek azonban nem része a kormánytagok juttatásainak csökkentése – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.