Ünnepek

Lipcsey Andersson Emőke
2005. 07. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szikrázott a nap és hűvös szél lobogtatta a zászlókat, amikor a svéd és a norvég királyi pár június elején átadta azt az új, 704 méter hosszú hidat, amely hajmeresztő magasságban ível át a két országot elválasztó Ide-fjord fölött. Egy országokat összekötő híd átadása mindig jelképes, és a körülötte zajló események a két ország viszonyáról is sokat elárulnak.
A Svinesunds-hídon átsétálva nemcsak a Norvégiát és Svédországot összekötő vagy elválasztó történelmi eseményekről elmélkedhetünk, hanem arról a szembeötlő különbségről is, ahogyan a két nép nemzeti ünnepét ünnepli. Nem véletlen az sem, hogy a híd átadását a svéd–norvég unió felbomlásának századik évfordulójára időzítették. Károly János svéd trónörökös (később XIV. Károly János néven király) 1814-ben a dánokat arra kényszerítette, hogy Norvégiát Svédországnak adják át. Így váltotta fel az 1380 óta fennálló dán–norvég uniót a svéd–norvég. Norvégia azonban nem gazdát cserélni akart, hanem alárendelt szerepét megelégelve – függetlenséget. Ám két hétig tartó háború után kénytelen volt beletörődni helyzetébe, s a függetlenségre 1905-ig várnia kellett.
A svéd királyok uralkodása idején semmiféle látványos felkelés nem tört ki, közös volt a király, a közös külpolitikát valójában a svédek vezették, de mindkét országnak saját parlamentje volt. Bár béke honolt, a felszín alatt azonban tovább érlelődött a norvégokban a függetlenség utáni vágy. A norvég identitástudat erősödésével egyre jobban nőtt a nemzeti öntudat, az unió pedig mindig is csak kényszerházasságot jelentett számukra. Ezek a tényezők vezettek végül az államszövetség felbomlásához. A lappangó konfliktus a konzulátusok kérdése körül pattant ki. Norvégia saját konzulátusok felállítását kérte, s ebbe a svédek nem akartak beleegyezni. A norvég parlament így 1905. június 7-én kimondta az unió felbomlását és a svéd király hatalmának semmisségét. A svédek erre az unió sorsáról népszavazást követeltek Norvégiában, amelyre augusztus 13-án került sor. Az eredmény lesújtó volt Svédország számára: 368 208-an szavaztak az unió fennmaradása ellen, s csak 184-en mellette.
A népszavazást még hosszas tárgyalások követték, mert a svédek mégsem engedhettek minden feltétel nélkül. Legfontosabb követelésük az volt, hogy Norvégia rombolja le valamennyi határ menti várát és erődítményét. Ebbe viszont a norvégok nem akartak beleegyezni. A helyzet drámaira fordult, s a határ mindkét oldalán megkezdődött a háborús készülődés. Hála a kompromisszumkészségnek, végül egyetlen puskalövés sem dördült el. Norvégia inkább feláldozta legtöbb határ menti várát, s II. Oszkár svéd király 1905. október hatodikán feloszlatta a svéd–norvég uniót.
A békés megoldás egyrészt azért volt lehetséges, mert a svéd királyt mindkét országhoz szoros szálak fűzték, a nagyhatalmak (főleg Nagy-Britannia) sem nézték jó szemmel az esetleges háborút, s a svéd közvélemény sem volt egységes a kérdésben. A többség nem találta igazolhatónak egy olyan unió fennmaradását, amely a fegyverek erejére épül.
A norvégoknak tehát érthető módon van mit ünnepelniük teljes függetlenségük kivívásának századik évfordulóján, s érthető lenne az is, hogy a svédek kevésbé lelkesek. A kérdés azonban mégsem ilyen egyszerű. A svédek legalább annyira szorgalmazták a hídavatást, mint nyugati szomszédaik, de másként. Az egy évig tartó ünnepségsorozatnak egyik fénypontja volt a hídavatás, de míg Norvégiában a túlcsorduló nemzeti büszkeség jegyében zajlik minden, ami az évfordulóval kapcsolatos (az ünnepségekre szánt keretet már hatvan százalékkal túllépték), a svédek zavartan lesütik a szemüket, s némi irigységgel tekintenek át a híd túlsó végére. A zavar oka pedig éppen a nemzeti érzés körül keresendő.
A norvégok évről évre nagy pompával és tisztelettel adóznak nemzeti ünnepük, május 17-e előtt. A norvég alkotmányt ugyanis 1814. május 17-én fogadták el, s alapjaiban ma is ez az alkotmány érvényes. Tudja ezt minden norvég kisiskolás. A svéd nemzeti ünnepről azonban nemcsak a svéd kisiskolások nem tudják, hogy mi fán terem, hanem a felnőtt lakosság nagyobbik hányada is csak hümmög, ha erről esik szó. Sőt a nemzeti ünnep napját, június 6-át csak ebben az évben nyilvánították munkaszüneti nappá, mégpedig józan megfontolásból, a svéd történelem ugyanis nem szolgál olyan eseményekkel, amelyek az egész nemzet szívét megdobogtatták volna.
Június 6-a csak azért lett nemzeti ünnep, mert 1772-től III. Gusztáv erre a napra tette a saját névnapját, továbbá 1891-ben egy szabadtéri múzeum megnyitását elmosta az eső, ezért az ünnepségsorozatot meghosszabbították, s a zárónapot így hirdették meg: „A tavaszi fesztivál utolsó napja és történelmi emlékeink nagy nemzeti ünnepe lesz holnap, június hatodikán.” Ettől kezdve a svéd zászló és a nemzeti érzés ünnepe volt ez a nap.
A svédek azonban ma már nem tudnak mit kezdeni az ünneppel. Egyrészt a hatvanas évek erőteljes baloldali befolyása és a folyamatos szociáldemokrata uralom hatására a nemzeti érzés gyanús, és tabunak számít, míg a másik ok nem a történelemben keresendő, hanem abban, hogy a svédek nemzeti identitása a természethez való kötődésükben keresendő.
Tanulságul idézzünk egy részletet Pär Nuder svéd pénzügyminiszter beszédéből, amelyet a norvég nemzeti ünnep alkalmából mondott a stockholmi skanzenben: „Mi egy kicsit mások vagyunk Svédországban. A mi nemzeti ünnepünk még nem nőtt annyira az emberek szívéhez. Ezt azonban orvosolni kívánjuk, mert nekünk, svédeknek is szükségünk van arra, hogy közös jelképek köré gyűljünk anélkül, hogy a nemzeti sovinizmus kísértésébe esnénk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.