Ünnepi csúcs Kalinyingrádban

A hidegháborús időszak furcsa hagyatéka ünnepli fennállásának 750. évfordulóját. Kalinyingrád – a hajdani német Königsberg – fordulatokban gazdag múltra tekint vissza és egyben lehetőséget nyújt aktuális politikai tárgyalásokra. Putyin orosz elnök meghívására Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia államfő érkezett a volt keletporosz fővárosba.

Stefan Lázár
2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csúcstalálkozónak minősíthető találkozó diplomáciai ellentéteket váltott ki. A Litvánia és Lengyelország közé beékelt orosz felségterület rendezvényére ugyanis e két nemzet hasonló rangú képviselőit Moszkva nem hívta meg. Friedbert Pflüger, a német kereszténydemokraták EU-szakértője szerint elfogadhatatlan, hogy Aleksander Kwasniewski és Valdas Adamkus nem kapott meghívót a háromnapos ünnepségre. Orosz sajtóértesülések szerint a Kreml azért döntött a szomszédos országok vezetőinek mellőzése mellett, mert a jubileumot „elsősorban az orosz nép ünnepének tartja, és arra olyan barátokat hívtak meg, akik egy nyelven beszélnek”.
Königsberget 1255-ben német szerzetesek alapították, a város gazdag német hagyományokkal rendelkezik, leghíresebb polgára a filozófus Immanuel Kant, az európai humanizmus úttörője. A világháború után Sztálin kialkudta, hogy a Vörös Hadsereg által elfoglalt több mint tizenötezer négyzetkilométernyi terület szovjet fennhatóság alá kerüljön. A diktátor egyik leghűségesebb támogatójának, Mihail Kalinyinnak fejezte ki háláját, amikor róla nevezte el a várost, amely így ma már hatvanesztendős szovjet-orosz múlttal is rendelkezik. Ennek megfelelően a Königsberg elnevezést az ünnepségek során nem volt szabad megemlíteni.
A Putyin–Schröder–Chirac hármas, meg nem erősített információk szerint arra használta fel a találkozót, hogy megvitassa a nukleáris fegyverkezés megakadályozásának lehetőségeit. Figyelmük mindenekelőtt az iráni fejleményekre összpontosult, abból a feltevésből kiindulva, hogy Teherán az atomenergia békés, polgári felhasználásának árnyékában tömegpusztító fegyver kidolgozásán fáradozik. Szó esett az Európai Unió és Moszkva közti partnerség elmélyítésének lehetőségéről, megvitatták ugyanakkor a Kalinyingrád és a hozzá tartozó terület fejlesztésének kérdéseit is. Az ENSZ és a Biztonsági Tanács megreformálása mellett különös hangsúllyal volt szó a G8-ak jövő heti, skóciai csúcstalálkozójáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.