Szergej Lavrov a táviratában a jókívánságait fejezte ki az amerikai népnek, és kifejezte a reményét, hogy az orosz–amerikai kapcsolatok stabil, kiszámítható és kölcsönös tiszteleten alapuló pályára állnak.

és az amerikai és orosz delegáció tagjaival a rijádi Diriyah-palotában a 2025. február 18-án tartott találkozójuk után. Fotó: AFP/Orosz Külügyminisztérium
Külön kiemelte az Egyesült Államok Függetlenségi nyilatkozatának alapértékeit – az élethez, a szabadsághoz és a boldogságra való törekvéshez való jogot – és a békét, valamint közös jólétet kívánt az amerikai társadalomnak.
A gesztus mögöttes jelentéséről Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programvezetője úgy fogalmazott lapunknak:
Ez egy erőteljes nemzetközi üzenet, amely túlmutat az amerikai ünnepen. Oroszország ezzel is azt kívánja jelezni, hogy nyitott a párbeszédre, és nem akarja végleg megszakítani az épülő kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.
A szakértő szerint ez illeszkedik abba a szélesebb külpolitikai stratégiába, amelyet Moszkva Irán kapcsán is alkalmazott, illetve több alkalommal is jelezte, hogy kész közvetíteni nemzetközi konfliktusokban.
Moszkva célja, hogy az orosz–amerikai viszonyt kimozdítsa az ukrajnai háború árnyékából, és más területeken is igyekeznek gesztusokat tegyen Washington felé. A kapcsolatépítésnek, a közeledésnek egy újabb lépését láthatjuk abban, hogy az amerikai nemzeti ünnepen üzent és mondott szép dolgokat az orosz külügyminiszter
– hangsúlyozta.
A két ország között az utóbbi időszakban ismét működnek a kommunikációs csatornák
Mint arról lapunk korábban beszámolt, idén februárban Lavrov és Rubio telefonon egyeztettek az amerikai fél kezdeményezésére. A telefonbeszélgetésre néhány nappal azután került sor, hogy Donald Trump és Vlagyimir Putyin meglepetésszerűen bejelentették a béketárgyalások újraindítását. A Lavrov–Rubio-megbeszélés a közvetlen folytatása volt a február 12-i hívásnak, amelynek során Trump és Putyin másfél órán keresztül egyeztetett a nemzetközi biztonsági helyzetről és az ukrajnai háború lezárásáról.
A két külügyminiszter közötti beszélgetés célja a Moszkva és Washington közötti kommunikációs csatornák helyreállítása volt, valamint a Trump–Putyin-találkozó előkészítése.
Akkor az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Szergej Lavrov és Marco Rubio megerősítették elkötelezettségüket a kölcsönös tiszteleten alapuló államközi párbeszéd helyreállítása mellett, amely összhangban van a Trump és Putyin közötti telefonbeszélgetés szellemiségével.
Májusban ismét telefonbeszélgetés zajlott Lavrov és Rubio között, ahol a hadifogolycseréről és a tűzszüneti megállapodások alapelveiről is egyeztettek. Rubio akkor üdvözölte a javaslatokat, és megerősítette Washington készségét a további közvetítésre.
Sajtóinformációk szerint néhány más nemzetközi és regionális kérdés is szóba került, valamint az orosz–amerikai kapcsolatok folytatásáról is egyeztettek a felek.