Pénzért százalékoltak le két éven keresztül embereket miskolci orvosok, és letartóztatásuk idején vesztegetéssel vádoltak meg öt orvos szakértőt – tudta meg lapunk Martossy Györgytől, a megyei főügyészség szóvivőjétől. Miként kiderült, két közvetítő nő hozta össze a pácienseket hat kórházi orvossal, és bár minden esetben megállapították a rokkantságot, a leszázalékoláshoz szükséges 67 százalékot senki sem érte el. A közvetítők egészségügyi, kórházi kapcsolataik révén ajánlották ismerőseiknek a lehetőséget. Miskolcon elterjedt, hogy ha valaki a fenti mértéknél kisebb mértékben rokkant, és van pénze, akkor nincs akadálya a leszázalékolásnak.
Első körben ötezer forint jutott a közvetítőnek, a további huszonötezret a zárójelentésekbe rejtették, amely az orvos zsebébe vándorolt – tudatta a szóvivő. A pácienseket 3–12 napra befektették a kórházba, majd leletek készültek különböző, nem létező betegségekről. E dokumentumokkal keresték fel ismét a közvetítőket, akik az ötös bizottsághoz, vagyis az Országos Orvosszakértői Intézet miskolci szervezetéhez irányították őket. Itt már százötven –kétszázezer forint volt a tarifa. A nyomozáskor derült ki, hogy nem csak az ötök, hanem további hat orvos is vétkes lehet az ügyben. A szóvivő hozzátette: eredetileg kilencvennyolc gyanúsított ellen indult nyomozás, de a főügyészség végül huszonnyolc esetben nem látta megalapozottnak a vádat.
Végül tizenegy orvos, két közvetítő, két kórházi szakasszisztens és ötvenkilenc páciens ellen adták be a vádemelési javaslatot. Eszerint az álbetegek 2001-től 2003-ig ötszázezertől másfél millió forintig vettek fel jogtalanul rokkantnyugdíjat, miközben szintén milliókkal károsították meg a tb-t, mert a fiktív fekvőbetegek után a kórház jogtalanul igényelt támogatást. A büntetés az orvosoknál és közvetítőknél öttől tíz évig, a civileknél öt évig terjedő szabadságvesztés lehet.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
