Vontatottan halad a bánáti újjáépítés

Napjainkban a székelyföldi és kelet-romániai árvíz okozta károkról szólnak a hírek, ám érdemes egy pillantást vetni az áprilisi, bánáti árvíz károsultjaira: hasonlóra számíthatnak ugyanis a mostani árvíz áldozatai a következő időszakban. Más városokhoz hasonlóan az eurorégió legnagyobb magyarországi városában, Szegeden is komoly civil összefogás tapasztalható a közeli Bánát természeti katasztrófa sújtotta, román és szerb oldalon fekvő magyar falvak lakóinak megsegítéséért.

Haág Zalán
2005. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy civil kezdeményezés indult a Temes és a Bega folyók okozta árvíz által sújtott, Romániához, illetve Szerbiához tartozó, magyarlakta falvak lakóinak megsegítésére Szegeden is. Itteni egyesületek, a katolikus egyház, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az adventista gyülekezet helyi központjai is gyűjtést szerveztek, majd Csongrád megye több települése és a hatóságok is bekapcsolódtak a segítségnyújtásba. A romániai területen 3-4 ezer ember másfél ezer hajléka omlott össze vagy rongálódott meg menthetetlenül. Az áprilisi árvíz elmúltával elkezdődhetett a romeltakarítás, majd az újjáépítés – de korántsem úgy, ahogyan sokan a kárt szenvedettek közül remélték. Sajnos senkinek sem volt biztosítása, így az újjáépítés során a román állam képviselői mondták ki a döntő szót. Kezdetben az okozott problémát, hogy az emberek nem értették: az újjáépítés előtt miért kell lemondaniuk telkük tulajdonjogáról. A hivatalos magyarázat egyszerűnek tűnik: a román törvények szerint az állam csak közterületre építhet. Így a tulajdonosoknak átmenetileg le kellett mondaniuk saját telkeikről a helyi önkormányzat, illetve a román állam javára, s amint az új házuk felépül, a telek az épülettel együtt visszakerül eredeti tulajdonosaikhoz – szól az indoklás.
Hangya Rozália az árvíz sújtotta Ótelekről származik, hittanárként a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban dolgozik. Szülei házát is elvitte a víz. – Összedőlt a házunk. Mindenünk benne maradt, csupán az állatainkkal és néhány zsák ruhával tudtak a szüleim elmenekülni – mondja keserűen. Rozália véleménye árnyalja a román állami szervek telekátvétellel kapcsolatos magyarázatait. Mint mondja, a kárfelmérési jegyzőkönyvben valóban van egy olyan kitétel, mely szerint az építés idejére az állam átveszi a telket tulajdonosaiktól, ám sehol sem szerepel, hogy mikor fogja azt viszszaadni.
A román állam negyven pályázó közül választotta ki azt a kilenc tervezőirodát, amelyek felépíthetik a típusházaikat – tudjuk meg a civil szervezetekben az árvíz áldozatait segítő, szintén Temesváron élő Sütő-Udvari Magdától. Mint mondja, van olyan falu, ahol már nagyrészt befejeződött az újjáépítés – ilyen Gátalja és Szigetfalu –, míg például Torontálkeresztesen a nyár végére fejeződhet be, s remélhetőleg a téli hideg beálltáig mindenki feje fölé tető kerülhet – fogalmazza meg reményeit. Hozzáteszi azonban, hogy mindez kevés: a házakat szerkezetkészen átadják ugyan, de a fürdőszobába nem kerül csap, az emberek nem kapnak melléképületeket, s mivel sokan állataikat is elveszítették, megélhetésük került veszélybe.
Hangya Rozáliától megtudjuk: az „újjáépítésnél” nem az számít, kinek mekkora háza volt, hanem csak az, hányan élnek majd az adott épületben. Így két főre egy- szobás, három-öt főre kétszobás, öt fő fölött háromszobás lakás jut egy családnak. – A másik nagy probléma, hogy nem biztosítanak elég gépet a romok eltakarításához, mondván, nincs elegendő pénz. Így például az óteleki főutcán hónapokig nem jött a kotrógép, pedig közel harminc ház romjait kellett volna eltakarítani, s egy-egy háztól 30-40 kamion földet kellene elhordani. A kerteket nem lehet feltölteni vele, mert azok tele vannak bútordarabokkal, vassal, üveggel és egyéb szeméttel – sorolja a gondokat. Az árvíz sújtotta családok a román államtól eddig csupán 300 eurós gyorssegélyt kaptak. Az élelmet, ruhát és tisztítószereket a segélyszervezetek és önkéntes adományozók biztosították számukra.
– Talán furcsa elképzelni, de a legborzasztóbb az volt, amikor rájöttünk, hogy van egy csavarhúzónk, egy hosszabbító- kábelünk, de tűnk, cérnánk sincs. Ezeket mind újra meg kellene venni, de miből? Hiszen az emberek miden pénzüket a földekbe fektették, és azok is víz alatt voltak, illetve vannak – mondja keserűen Hangya Rozália.
Sütő-Udvari Magda azonban bízik a civil összefogás erejében. A károsultaknak nagy szükségük van erre, hiszen – mint mondja – alig tudtak magukhoz térni az árvíz okozta sokkból. S a 3-4 ezer emberen kívül, akinek a háza összedőlt, gondolni kell azokra is, akiknek komolyabb megerősítésre vagy kisebb javításra szorulnak a házaik. Hiszen utóbbiak például csak építőanyagot kaptak a román államtól, de a munkát önerőből kell elvégezniük. Erre viszont az idős emberek egyedül nem képesek.
Szabó László, a Szögedi Védegylet elnöke szerint Magyarországnak és minden magyarnak felelőssége van a bánáti magyar falvak árvízkárosultjainak megsegítésében, ám úgy látja, a szegedieket ennél is szorosabb kötődés fűzi a bánáti szórványmagyarsághoz. 1879-ben, a nagy szegedi árvíz idején ugyanis – amikor Szeged épületeinek többsége elpusztult, s jóval tízezer fölötti volt a menekültek száma – a bánátiak siettek a szegediek megsegítésére: pénzt és élelmet gyűjtöttek számukra, és Torontál vármegye városai és falvai – köztük a mostani árvíz által sújtott községek – valósággal versenyeztek egymással, ki hány menekültet tud befogadni településére – emlékeztet az Újszegedet a szegedi önkormányzatban képviselő Szabó. A menekültek jó része azután az 1880-as évek elején visszaszivárgott Szegedre és közvetlen környékére, azonban akadtak, akik az ott élő emberek vendégszeretetének köszönhetően végleg a Bánátban leltek új otthonra. Ezt a „csendes szegedi kirajzást” még senki sem kutatta, de minden bizonnyal jelenleg is több ezerre tehető azon bánáti emberek száma, akik XIX. századi szegedi gyökerekkel rendelkeznek. – Akkor, amikor a szegediek segítenek a bánáti falvak magyarjainak, nemcsak viszonozzák az egy és negyed százada kapott önzetlen segítséget, de könnyen lehet, hogy ezzel nem is olyan távoli rokonaikat segítik – mondja a városatya, aki képviselőtársával, a fideszes Kohári Nándorral többkamionnyi ruhaneműt vitt a szerb és román oldalon lévő falvakba. – A szerbiai oldalon kevésbé tragikus a helyzet, és az újjáépítés sokkal jobban szervezett, mint a romániai. Az új házhelyek kijelölése és az építkezés hamar megkezdődött, s az internetes kapcsolattal is rendelkező, szerb– magyar–bolgár lakosságú Módos községben azonnal információs központot hoztak létre a helyreállítás koordinálására. A segítség azonban itt is elkél: az állami szervek ugyanis az újjáépítést gazdasági megfontolásból a szomszédos, eddig kizárólag magyarok által lakott Káptalanfalván nem, csak Módoson támogatják. Így, ha nem érkezik magyarországi segítség, az árvízzel egy színmagyar szórványtelepülés örökre eltűnhet a Bánátból – mondja Szabó László.
Az ott élőknek az építőanyagtól a házak felszerelésén át a pénzbeli adományig minden segítségre szükségük van. Ezért az egyházak és más segélyszervezetek mellett a Magyar Kulturális Örökség Alapítvány is folytatja a gyűjtést az MKB 10300002– 28522939–00003285-ös számlaszámon, ahová árvízi segély megnevezéssel várják a felajánlásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.