A kormány eljárása törvénytelen?

Nem kapják meg a törvényben előírt forrásokat a fogyasztóvédelmi civil szervezetek, ezért komoly működési gondokkal küzdenek. A kormányzat pozitív kommunikációjával ellentétben a fogyasztóvédelem mára súlyos válságba került – hangzott el a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének sajtótájékoztatóján.

Dénes Zoltán
2005. 08. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szemben a kormányzat által kommunikáltakkal, mára súlyos válságba került a fogyasztóvédelem – közölte Baranovszky György, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) jogi és tanácsadási vezetője. Felháborodásának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium (ICSSZEM) a honlapján arról tájékoztat, hogy az új fogyasztóvédelmi koncepcióról soha nem látott társadalmi egyeztetés zajlott, s a civil szervezetek egyetértettek annak főbb céljaival. Mint mondta, ezzel szemben a tíz kiemelten a fogyasztóvédelemmel foglalkozó civil szervezetet tömörítő fogyasztóvédelmi egyesület kifejezetten nem ért egyet az abban megfogalmazott fontosabb kérdésekben. Mint mondta, a tervezet elfogadhatatlan.
Ami azonban kiütötte a biztosítékot – fogalmazott Baranovszky –, az az volt, hogy a tervezet szerint még a szakszervezeteket is be akarják vonni a fogyasztóvédelembe mint civil szervezeteket. – Nem értjük, hogy ez kinek az érdeke, hiszen ennek szakmai magyarázata nem lehet – folytatta az OFE jogi vezetője. Egy ilyen lépéssel szétapróznák a rendelkezésre álló forrásokat, s érdemi munkát végül senki nem tud majd végezni. Félelmetesnek nevezte, hogy a koncepció szerint a jövőben a pályázatokat feladatorientáltan kívánják kiírni. Ez a rendszerváltozás előtti időszakhoz vezetné vissza a fogyasztóvédelmet, hiszen ilyen formában az állam mondaná meg, hogy mit csinálhat, milyen ügyekben szólalhat fel egy alulról szerveződött civil szervezet.
Elmondása szerint jelenleg a kormány törvényellenesen jár el, mivel nem biztosítja a fogyasztóvédelmi törvény által előírt forrásokat a civil szervezeteknek. Az ICSSZEM az idén e témakörben még nem írt ki pályázatot, vagyis a civil szervezetek elvileg nulla forintból kénytelenek gazdálkodni. A forráshiány miatt egyre jobban ellehetetlenül az áthidaló vitarendezési módot biztosító békéltetőtestületek munkája is. Baranovszky, aki a budapesti békéltetőtestület elnöke, arra hívta fel a figyelmet, hogy mára nagyon sok megyei testület kénytelen időben elcsúsztatni az ügyeket, sőt Hajdú-Biharban felfüggesztették a testület működését, amit egyébként a törvény nem tesz lehetővé.
A tárca munkájára jellemző, hogy Magyarországon egyedüliként a mai napig nem állították fel a fogyasztói központokat, ahol más uniós tagállamban vásárolt árukkal kapcsolatos panaszainkat intézhetnénk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.