Amerika Helsinkiben megtalálta mai hőseit

Azzal együtt, hogy a férfi 4x100-as váltójuk az elődöntőben elejtette a botot, a női 4x400-ast pedig pályaelhagyás miatt kizárták, és így két számításba vett aranytól elestek, az amerikaiak az atlétikai vb-história legnyomasztóbb fölényével zártak az éremtábla élén vasárnap Helsinkiben. A tizennégy világbajnoki címük éppen annyi, mint amennyit a rangsor második, harmadik, negyedik és ötödik helyezettje együttesen jegyez. Számunkra jelenleg az is nagy eredmény, hogy egyáltalán ott vagyunk a táblán, a tízpróbázó Zsivoczky Attila bronzérmével persze a legalján, nyolcas holtversenyben a harmincharmadik helyen. Tegyük hozzá: 196 ország között.

2005. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg a negyedik világbajnokságon, Stuttgartban, 1993-ban az Egyesült Államok tizenhárom elsőséget szerzett, az utolsó kettőn, Edmontonban és Párizsban azonban már csak nyolcat, mint ahogy az athéni olimpián is. Közben a tengerentúlon volt egy THG-doppingbotrány, és a hírhedt Balco-laboratórium ügyében jelenleg is sok az elvarratlan szál. A férfi 100 méter volt világcsúcstartója, Tim Montgomery nyakán ott a hurok, a szintén gyanúba került Marion Jones be sem fért az amerikai vb-csapatba, nincs már Kelly White és Torri Edwards sem, Maurice Greene és Allen Johnson felett pedig eljárni látszik az idő. Vannak viszont helyettük mások, mint Lauryn Williams és Allyson Felix, a női 100 és 200 újdonsült világbajnokai, a férfiaknál egy sereg kiváló 400-as – Jeremy Wariner, Andrew Rock, Darold Williamson –, vagy 400 gáton Bersahwn Jackson és Kerron Clement, s persze a Helsinkiben 100-on és 200-on is győztes Justin Gatlin. Valamennyien 20–23 évesek, szóval, a jövőkép kifejezetten ígéretes arrafelé.
Nagyon nem kell aggódniuk az oroszoknak sem, amit alátámaszt, hogy bár csak feleannyi aranyat vittek haza, mint az amerikaiak, azaz hetet, a nemzetek pontversenyében mégis közel kerültek hozzájuk. Tudniillik az Egyesült Államok 249 pontot szerzett, Oroszország pedig 214-et, s viszonyításképpen a harmadik Jamaica 84-et. Etiópiát továbbra is viszik a hosszútávfutói, Kenenisa Bekele, Tirunesh Dibaba, akik újfent megfricskázták a nagy ellenfél kenyaiakat. Az éremtábla első tíz nemzete közül Bahrein pedig arra ékes példa, hogy jól kell tudni igazolni: az egykori marokkói Rashid Ramzi a 800-at és az 1500-at is megnyerte nekik, és ez egészen elképesztő teljesítmény. De például Katar is nagyon jól járt a kenyai Stephen Cherono honosításával, aki Szaid Szaif Szahen néven már két vb-aranyat hozott az országnak.
Ami a magunk háza táját illeti, Zsivoczky Attila harmadik helyezése tízpróbában egyúttal a kilencedik magyar vb-érem. Az eddig tíz világbajnokságon négy ezüstöt és immár öt bronzot szereztünk; s ha elkészítenénk az örökrangsort, akkor mi lennék a legelőrébb azok között, akiknek még nincs aranyuk. Valójában pedig az 53. helyen állnánk, ami azért nem túl szívderítő. Uganda és Hollandia most Helsinkiben szerezte meg első világbajnoki címét. Előbbi a vb-programban most debütáló női 3000 m akadályon bizonyos Docus Inzikuru révén, de ez nem volt különösebb meglepetés. Aki viszont a vb előtt arra fogadott, hogy férfi rúdugrásban a holland Rens Blom lesz a világbajnok, hatalmas összeget nyert.
S hogy a mi egyetlen bronzérmünket tudjuk hova helyezni, azt azért még jegyezzük meg, hogy enynyi jutott a nagy reményekkel induló házigazda finneknek, valamint az olaszoknak is, arrafelé kisebbfajta palotaforradalmat kiváltva.
Az athéni doppingügyeink után a hivatalos célkitűzés szerint mi eleve csak egy érem és két-három pontszerző hely reményében utaztunk ki a vb-re, azaz majdnem el is értük a célt. Zsivoczky mellett a csapatunkból még négyen kerültek be számukban a tíz közé: a kalapácsvető Pars Krisztián 7., a magasugró Győrffy Dóra 9., a távolugró Vaszi Tünde és a diszkoszvető Kővágó Zoltán pedig egyaránt 10. lett; de az olimpiai számítás szerint ezekért a helyezésekért nem jár pont. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség 1–8-ig pontoz, s a rangsorában 8 ponttal a 33–38. helyen végeztünk.
Mindezek után a hivatalos értékelést a posztjáról korábbi bejelentése szerint vélhetőleg távozó Mérei László szakmai igazgatótól kértük és kaptuk:
– Zsivoczky Attila bronzérme rendkívül értékes a magyar atlétika jelenlegi helyzetében, s a tizenhat fős csapatunkból Pars Krisztián, valamint sérülése után Győrffy Dóra is szépen helytállt. Ám nem szabad túlértékelni sem a szereplésünket. Sajnos most is előjött az a visszatérő probléma, hogy a részvételi szintet teljesítő versenyzők nagyobbik fele az év fő megméretésén már nem tudja megismételni, sőt meg se közelíteni az az évi legjobb eredményét. Ez nemcsak szakmai berkekben, hanem a szurkolóknak is szemet szúr, és kétségkívül rontja a képet. Leginkább a diszkoszvetés miatt lehet hiányérzetünk, ahol három indulónk volt, s jómagam két döntős helyezésre számítottam. Ha kicsit tágítjuk a képet, az idei valamennyi korosztályos világversenyen szereztünk érmet, összesen tizenhatot, s nagyon fontos volt, hogy a felnőtt vb-n se szakadjon meg a sorozatunk. S annak, hogy így lett, mindenképpen örülhetünk.

Vissza a múltba. Helsinkiben az Olimpiai stadion előtt ott áll Paavo Nurmi szobra, nem sokkal távolabb tőle pedig Lasse Virené is. Előbbi 1920–28. között kilenc olimpiai aranyat szerzett különböző távokon, utóbbi négyet, 1972-ben és 1976-ban egyaránt megnyerte az 5000 és a 10 000 métert. Münchenben úgy győzött világcsúccsal a hosszabbik távon, hogy elesett a pálya peremében, és hirtelen húsz méter hátrányt kapva indult a mezőny után. Az akkor viselt cipője ma kiállítási tárgy a stadion szomszédságában levő Olimpiai múzeumban. Mint ahogy Nurmi órája és utazótáskája, vagy az a gerely, amivel Matti Järvinen 72,71 métert dobott az 1932-es Los Angeles-i olimpián. Győzelme tiszteletére centire pontosan ilyen magas a stadion kilátótornya. Ide is, oda is érdemes betérni.




Annusék újrakezdik. Fazekas Róbert mostanában sokat lóg a haverjaival, motorozik, ebéd után alszik, de délután már mozog is, értve ez alatt, hogy edz. Annus Adriánnak bőven van ideje a családjára, megeteti a kutyáit, időnként füvet nyír. Ám a nyugat.hu által nemrég készített interjúból az is megtudható volt, hogy nevezett személyeknek hamarosan változik az ingerszegény napi programjuk. S lőn: szerkesztőségünk tegnap meghívót kapott egy mai, szombathelyi sajtótájékoztatóra, amelynek témamegjelölése így szól: „A két Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes, magyar csúcstartó atléta augusztus 16-án elkezdi a felkészülést az oszakai világbajnokságra, illetve az azt követő pekingi olimpiára.” A sajtótájékoztatón a diszkoszvető és a kalapácsvető mellett jelen lesz edzőjük, Vida József, valamint Kovács Előd, a Haladás VSE elnöke is. Mi több, az athéni doppingügyük miatt egyaránt olimpiai aranyat bukó, és két évre eltiltott dobók a sajtótájékoztató után rögvest nyílt edzést tartanak.

















Éremtáblázat
1. Egyesült Államok1483
2. Oroszország785
3. Etiópia342
4. Kuba24
5. Fehéroroszország221
6. Franciaország214
7. Svédország21
8. Bahrein2
9. Jamaica152
10. Kenya124
33–38. Magyarország-1

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.