– Mozgósítottunk 4,5–5 milliárd forintot, több száz beavatkozási pontot jelöltünk ki az egész ország területén, ahol a csatornák vízáteresztő képességének a javításával, illetve a víz visszatartásával felkészültünk az aszályhelyzetre – nyilatkozta a Baon.hu-nak az aszályvédelemről a miniszterelnök.
Orbán Viktor hozzátette, hogy ezzel az országot még nem védték meg az aszálytól, egyre nagyobb nehézségek érik a mezőgazdaságot, és az ország egy részét tudják csak öntözni.
Jelenleg nagyjából 110 ezer hektár öntözött területe van Magyarországnak, a terv az, hogy ezt a háromszorosára növeljük
– mondta, megjegyezve, amit lehet, azt megteszik az aszály elleni küzdelemben, de ezzel az aszálykárokat csak enyhíteni lehet.
Arra a kérdésre, hogy mit lehet tenni a súlyos aszályhelyzet idején a gazdák érdekében, Orbán Viktor elmondta: mivel a gazdáknak általában az öntözésre már nincs pénzük, a legnagyobb segítség az, ha a vizet ingyen adják. Orbán Viktor szerint a magyar gazdáknak összességében 10–12 milliárd forint megtakarítást jelent, hogy nem kell az öntözővízért fizetniük.
Az Orbán Viktorral készített exkluzív videóinterjú az aszályvédelemről ebben a cikkben tekinthető meg.
Korábban már beszámoltunk róla, hogy a kormányfő a saját közösségi oldalán is megosztott egy videót a dunapataji látogatásáról.
A videóhoz a kormányfő azt írta:
1000 embert és több mint 200 munkagépet mozgósítottunk az aszály elleni küzdelemhez. A gazdáknak ingyen adjuk a vizet, akkor is, ha a brüsszelieknek ez nem tetszik!
A kormányfő látogatása után Dusnoki Csaba, Dunapataj független polgármestere emlékeztetett, hogy a miniszterelnök létrehozta az aszályvédelmi operatív törzset és munkájához pénzt is rendelt, ami jelentős segítség a gazdáknak.
A pénzből a növényekkel benőtt Szelidi-tavi csatorna medrét kotorják ki, mert jelenleg nem tud benne folyni a víz.
A munkálatokat követően a kitisztított medret feltöltik a Duna vizéből, és utána már alkalmas lesz a környékbeli gazdálkodók öntözőberendezéseinek működtetésére, terméseik megmentésére.