Egyhangúlag elfogadott határozatában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kormányzó tanácsa tegnap felszólította Iránt, hogy állítsa le a nukleáris üzemanyag előállítását célzó valamenynyi tevékenységét.
A Franciaország, Nagy-Britannia, Németország által megfogalmazott határozatban a szervezet „komoly aggodalmának” adott hangot amiatt, hogy Irán hétfőn felújította a nukleáris tevékenységet. A határozat azonban nem szorgalmazza, hogy Irán ügyét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé utalják, amely szankciókkal sújthatná Teheránt kötelezettségsértés miatt. Kína, az ENSZ BT-nek vétójoggal rendelkező állandó tagja mindazonáltal már előre jelezte, ellenzi, hogy a testület napirendjére tűzze Irán kérdését.
A határozat szerint „sok kérdés van még az iráni programmal kapcsolatban, s az ügynökség nincs abban a helyzetben, hogy kijelenthesse: Iránban nincs be nem jelentett nukleáris anyag vagy tevékenység” – tudósít az MTI. Az ügynökség felkérte vezetőjét, Mohammed el-Baradeit, hogy szeptember 3-ig részletes jelentésben számoljon be arról, hogy Irán teljesíti a szervezet biztonsági előírásait.
A feszültség mértékét mindazonáltal jól jelzi, hogy az Atlantic Monthly című amerikai lap szerdán három forgatókönyvet vázolt fel a Nyugat Iránnal folytatott atomvitájának katonai megoldására. Az első verzió szerint az Egyesült Államok korlátozott csapásmérést hajthatna végre iráni katonai célpontok ellen, például a forradalmi gárda egységei ellen. A második forgatókönyv szerint Washington megelőző csapást mérhetne Irán atomipari létesítményei ellen, továbbá iraki mintára rendszerváltást kényszerít ki Iránban. Mindez azonban számos veszéllyel jár, így a tervek megvalósítása a közeljövőben nem valószínű.
Nyithatja az ablakot, ma éjszaka értelme is lesz a szellőztetésnek
