Országosan jó közepes a kalászosgabona-termés, a hektáronkénti átlag 4,6 tonna, de a minőség – elsősorban a kedvezőtlen időjárás miatt – gyenge. A vizsgálatok szerint a termés közel ötven százaléka csak takarmánybúzaként értékesíthető. Itt azonban problémát jelent a minőség meghatározása, valamint a megbízható hatósági kontroll hiánya és a tárolókapacitások hiánya – tájékoztatta lapunkat Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök Országos Szövetségének (Magosz) főtitkára. – Azok a gazdák, akik tárolóval nem rendelkeztek, és a gabonát a tarlóról voltak kénytelenek értékesíteni, jelentős veszteségeket szenvedtek el, mert változatlanul a nagykereskedők és nagy integrátorok bérlik az állami gabonatárolókat, ők rendelkeznek a kapacitások felett, egyúttal letörik az árakat is, mert addig nem nyitják ki a tárolókat, amíg nem csökken a gabona ára, akkor azonban nyomott áron felvásárolják, illetve felvásárolták a terményt – tette hozzá a főtitkár, rámutatva, hogy mindez ellentétes a kormányzati propagandával, hiszen az a termelő, aki legalább az intervenciós árat nem éri el, nyereséget az idén sem tud realizálni.
– Az agrártárcának folyamatosan jeleztük, hogy felméréseink szerint nincs elegendő tárolóhely az országban, hiszen a múlt évről hétmillió tonna gabonát tárolunk, amelyből 4,4 millió tonna intervenciós készlet. Most betakarítottunk ugyancsak hétmillió tonna kalászos gabonát, és ha az időjárás kegyes lesz hozzánk, akkor több mint egymillió tonna napraforgóval és legalább kilencmillió tonna kukoricával számolhatunk, ami azt jelenti, hogy megítélésünk szerint három-négy millió tonna termény tárolása bizonytalan – elemezte Obreczán Ferenc. Rámutatott, hogy mivel az országban nem áll rendelkezésre elegendő szárítókapacitás sem, nehéz az őszi betakarítás, szárítás megszervezése is. Ahhoz azonban, hogy a terményt időben elhelyezhessék, követelik az agrártárcától a megfelelő tárolókapacitás (intervenciós) időben való biztosítását, és azt sem ártana tudniuk, hogy mennyi az a várható termésmennyiség, amelynek a szárítása, biztonságos tárolása jelenleg megoldatlan.
A főtitkár kitért arra is, hogy akadozik a Spanyolországba irányuló gabonaexportunk, amelyben jelentős szerepe van az uniós bürokráciának is, de ha ezen az állapoton nem sikerül változtatni, félő, hogy elesünk ettől a hazai készleteket csökkentő lehetőségtől. S akkor a spanyolok nem tőlünk, hanem Dél-Amerikából szerzik be gabonaszükségletüket.
Gráf József szerint lesz elég tároló a gabona elhelyezésére, jelenleg 500 ezer tonna szabad kapacitás áll a termelők rendelkezésére, és a kukorica betakarításáig 2,5 millió tonna új tárolókapacitás létesül.
*****
Gabonagyűjtés. A Magosz elnöksége július végén határozott arról, hogy a gazdák körében gabonagyűjtést szervez a romániai árvízkárosultak részére. A katasztrofális esőzések súlyos gondokat okoztak Romániában, több mint 53 ezer hektáron elpusztítva a termést. Ezért a Magosz felhívással fordul a gazdákhoz, hogy adományaikkal segítsék az árvíz sújtotta területek lakosságát, és felajánlásaikat juttassák el a Magosz központi irodájába telefonon vagy faxon.
Jól érezhető földrengés volt Csongrádban
