Eladnák a határőrség központját

Megszabadulna közel kilencmilliárd forintot érő ingatlanától, a Határőrség Országos Parancsnokságának fővárosi, Labanc úti központjától a Belügyminisztérium (BM). A tárca a takarékos gazdálkodással indokolja az értékesítési lehetőség felmérését.

Swendt Pál
2005. 08. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főváros budai oldalának egyik legértékesebb telkét és a magyar határőrség központjának épületegyüttesét szemelte ki eladásra a Lamperth Mónika (MSZP) vezette BM – hívta fel a figyelmet nemrégiben Kontrát Károly, a Fidesz képviselője. A politikus úgy vélte: a tárcánál tapasztalható kapuzárási pánik része, hogy más ingatlanok eladásának tervei mellett felmerült az egykori Manréza nevű jezsuita központ értékesítése is. Kontrát Károly értesülései szerint Béndek József, a határőrség országos parancsnoka utasítást kapott arra, hogy mérje fel, milyen rövid idő alatt tudják elhagyni a központot.
Úgy tudjuk, a határőrség vezetőinek szeptember elejéig kell előállniuk a nagykanizsai, a zalaegerszegi és a balassagyarmati határőr-igazgatóság kiürítésének és a központ elköltöztetésének terveivel, ugyanakkor a minisztériumnak jelenleg nincs elképzelése arról, hogy hová lehetne elköltöztetni a parancsnokságot úgy, hogy eközben folyamatosan el tudja látni összes feladatát.
*
Kérdésünkre, hogy felmerült-e a Labanc utcai ingatlan eladása, a minisztérium sajtóosztálya úgy válaszolt: folyamatosan vizsgálják az ésszerűbb és hatékonyabb működtetés szempontjait. A költségtakarékos vagyongazdálkodás keretébe az is beletartozik, hogy felmérjék az ingatlan értékesítési lehetőségét. A minisztérium nem cáfolta, de hatástanulmánynak nevezte, és az ingatlangazdálkodás részeként említette a Béndek Józsefnek adott utasítást, valamint az egyéb ingatlanok hasznosításának felmérését.
A tárca állítja: nem rendelkeznek szakértői értékeléssel, ugyanakkor az ingatlan értéke szerintük is több milliárd forintra tehető. Lapunk által megkérdezett szakértők szerint a budai Ferenc-halom tövében található panorámás ingatlan piaci értéke a környékbeli telekárak alapján kilencmilliárd forintra tehető.
A jezsuiták, kizárólag férfiak számára, az adakozásokból épült lelki gyakorlatos háza 1928-ban nyílt meg, de a hatalomra jutó kommunista rezsim csak 1950-ig tűrte működését, majd elkobozta az egyházi tulajdont. A határőrség 1953-ban költözött a műemlék jellegű épületekbe, a jezsuita rend pedig kárpótlásként egy olyan dobogókői ingatlant kapott, ahová Kádár János járt pihenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.