Széles körű, s az uniós elvárásoknak megfelelő tájékoztatási hullámot indítunk, mivel az uniós pályázati rendszer mára érkezett olyan fázisba, hogy elég kommunikálható konkrétumot tartalmaz – magyarázta tegnapi sajtótájékoztatóján Baráth Etele európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter a 2,5 milliárd forintos összköltségű reklámkampány okát. A népszerűsítés érdekessége, hogy a 2008-ig rendelkezésre álló összegből mintegy 2 milliárd forintot 2006-ban költenek el – éppen az országgyűlési választások idején. Erre reagálva Nógrádi Zoltán fideszes országgyűlési képviselő elmondta: nem kétséges, hogy a két és fél milliárd forintot a szocialista–liberális kormányzat a választási kampányára fogja költeni. Felháborítónak nevezte, hogy miközben a kormány mélypontra juttatta az EU magyarországi népszerűségét, most éppen annak pénzeiből akarja saját imázsát fényezni. A tájékoztatón kiderült, az öszszeg 75 százaléka uniós forrás, 25 százaléka hazai hozzájárulás. A pályázatok sikerességét bizonyítandó, Baráth arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2004 és 2006 közötti időszakra rendelkezésre álló 677 milliárd forintos fejlesztési keret 77 százaléka gazdára talált, s 2008 végéig felhasználható. Ugyancsak sikerként értékelte, hogy július végére „már” 28 milliárd forintot fizettek ki. Mindeközben az eredetileg 2004–2005-re tervezett kifizetések összege megközelíti a 200 milliárd forintot.
A kifizetések terén mutatkozik egyébként a legtöbb probléma, ugyanis több hónap is eltelhet, mire a vállalkozók hozzájutnak a pályázaton elnyert pénzhez. Ezzel kapcsolatban a Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének elnöke aggodalmát fejezte ki, mivel az uniós támogatások kifizetései rendre késésben vannak.
Maróczi Imre felhívta a figyelmet, hogy a cégek helyzetét nehezíti az is, hogy a pályázat leadásától akár egy év is eltelik a szerződéskötésig, s ehhez adódik az a plusz 1–3 hónap, amíg számlájukra utalják az elnyert összegeket. Likviditási problémájuk áthidalására ezért egyre gyakoribb, hogy a cégek az elnyert összegekhez faktorálás útján jutnak hozzá. Vitárius Balázs, a faktorálással is foglalkozó Navigator Pénzügyi és Gazdasági Kft. munkatársa lapunknak elmondta: az uniós pályázatok nyertesei utófinanszírozással juthatnak pénzükhöz, ami legalább 90 napos átfutási időt jelent, ám ha az összeget faktorálják, 5-10 munkanapon belül hozzájuthatnak.
Egy rátermett ügyvédnő leiskolázza a férfiakat a világháborús korszak utolsó közönségsikerében
