Gázát kiürítették a katonák

Tegnap délutánra kiürítették az izraeli katonák Necarim telepet, a Gázai övezet közepén található kolóniát is. Ezzel az utolsó telepesek és tiltakozók is elhagyták a palesztin területet, s a tereprendező földmunkákat elkezdhetik a munkások. A katonák a ciszjordániai Homes és Sa-Nur telepek felé indultak.

Hírösszefoglaló
2005. 08. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél körül a radikális telepesek által lakott Necarimban megmaradtak összegyűltek a zsinagógában, ahol az utolsó imájukat megtartották. A Háárec izraeli napilap beszámolója szerint az utolsó imán a kivonulást végrehajtó katonák is részt vettek, a hangulat pedig egyáltalán nem volt ellenséges velük szemben. Ezt követően a telepesek kivonultak lakóhelyükről. Necarimot az évek során számos támadás érte, így az itt szolgáló katonákat nagyon megbecsülték az egyébként nagyon radikális, sok esetben gyilkos zsidó telepesek. A telepesek később buszra szálltak, és elindultak új lakóhelyük felé, a ciszjordániai Ariel-telepre. Kevésbé voltak barátságosak azonban Ariel Saron miniszterelnökkel, akinek falfeliratokkal üzentek. „Saron, Hitler büszke rád!”, valamint „Jigal Amir, szükségünk van rád!” – állt a falakon, utóbbi utalva Jichak Rabin korábbi izraeli kormányfő gyilkosára. Saron egyébként korábban kijelentette, „Necarim sorsa egyenlő Tel-Aviv sorsával”.
A kormányfő a politikusok egy részétől, sőt saját pártjának képviselőitől is éles kritikákat kapott. Uzi Landau, a Likud kormánypárt belső ellenzékének egyik vezetője az izraeli rádióban Saront hazugnak, csalónak és kegyetlennek nevezte, valamint lemondásra szólította fel. Landau szavait kikérte magának Simon Peresz miniszterelnök-helyettes. A knesszetben helyet foglaló számos radikális párt képviselői „politikai megtorlást” ígértek a szerintük alkalmatlanságát a kivonulással bebizonyító Saronnak.
A Jerusalem Post szerint Saron ugyanakkor közölte, a ciszjordániai óriástelepek felszámolása semmiképp nem fog megtörténni. Sőt közölte, ezeken az elválasztó fal védelmét élvező területeken folytatódni fog az építkezés. Megígérte, hogy a ciszjordániai Máále Adumim-telepet addig fejlesztik, amíg össze nem ér Jeruzsálemmel. Ez a terv régóta napirenden van Izraelben, és a palesztinok attól tartanak, hogy ezzel ketté fogják vágni a földjüket. Saron szerint azonban meg fogják találni a megoldást, hogy ezt elkerüljék. A közel-keleti kvartettnek nevezett csoport által kidolgozott útiterv Izraelre vonatkozó része tiltja a megszállt területeken az építkezést, a miniszterelnök azonban úgy véli, a korábbi amerikai megjegyzés az 1967-es háború óta „megváltozott realitásokról” feljogosítja őt a fejlesztésekre.
A miniszterelnök egyik legfőbb kritikusa volt egyébként Benjamin Netanjahu is, aki a kivonulás előtti napon mondott le pénzügyminiszteri pozíciójáról. A volt kormányfő úgy vélte, a kivonulás csak a palesztin radikálisoknak okozott örömet, így megígérte, hogy a lehető legkeményebben vissza fognak vágni az esetleges terrortámadásokra válaszul.
Egyúttal közölte, az al-Kudsz al-Arabi című arab lap szerint, hogy Izraelnek meg kellene szállnia Akaba jordániai várost, mivel az stratégiai szempontból különösen fontos hazájának. Akabából a múlt héten rakétákat lőttek ismeretlen fegyveresek a vele szinte egybeépült Eilat izraeli városra és egy amerikai hadihajó felé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.