Határtalan szeretet Kölnben

Ünnepélyes szentmisével véget ért Kölnben a XX. katolikus világifjúsági találkozó. Az „Eljöttünk, hogy hódoljunk neki” mottó alatt lezajlott hatnapos rendezvény programját XVI. Benedek pápa látogatása fogta össze. A szentatya tegnap az esti órákban visszatért a Vatikánba. A következő világifjúsági találkozó 2008-ban, az ausztráliai Sydneyben lesz.

Stefan Lázár
2005. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pápa megnyugtató tapasztalattal búcsúzhatott: a világnap bebizonyította, hogy a hit nem ismer határokat. A városban összejött több százezer, százkilencvenhét országból érkezett fiatal lelkesedése, öröme és hitvallása alátámasztotta XVI. Benedek szavait: „Hasonlóan a napkeleti bölcsekhez, minden hívő, és elsősorban a fiatalok elhivatottak arra, hogy életútjukat zarándokútként tegyék meg, keresve az őszinteséget, az igazságot, a szeretetet.”
A tegnapi ünnepélyes zárómisét megelőző éjszakát a fiatalok nagy része a helyszínen, szabad ég alatt töltötte, miután szombaton este részt vett a virrasztáson, amelynek műsora imádságból, bemutatókból, a fiatal generáció ízlésének megfelelően hangszerelt zenei műsorokból állt. A kölni főpályaudvarról indított négyszáz különvonat mellett nyolcezer autóbusz szállította a résztvevőket a helyszínre. A sötétség beálltával hétezer gyertya lángja világította meg a volt külszíni fejtésű bánya oltárdombját.
A német Joseph Ratzinger pápává választása utáni első külföldi útján épp szülőhazáját látogatta meg. Az út során találkozott a kölni zsidó és mozlim közösség vezetőivel.
*
A pápa érkezését megelőzően a rendezőket kényes kérdés foglalkoztatta: vajon XVI. Benedek pápa hasonló közvetlenséggel tud-e fellépni a fiatalokkal szemben, mint elődje, a világifjúsági találkozókat kezdeményező II. János Pál. A jó száz nappal ezelőtt megválasztott Joseph Ratzinger emberi adottságainak meghatározó tulajdonságaival lépett Karol Wojtyla örökébe: lebilincselő szerénységével, intellektuális karizmájával, öt nyelven elmondott prédikációival. A szigorú biztonsági intézkedések ellenére minden alkalmat megragadott arra, hogy kézzelfogható közelbe kerüljön az útját szegélyező fiatalokhoz. A Svájci Gárda civilbe öltözött alkalmazottainak arcáról világosan le lehetett olvasni az aggódás feszültségét, amikor a pápa – túllépve a biztonságát szolgáló szabályokat – szinte elmerült az ünneplők tömegében. A hajdani „Mária mezeje” kegyhelyen lezajlott zárómise elején – majd egymillió zarándok előtt – őszintén kijelentette: „A pápamobilon a legszívesebben körbejártam volna köztetek, hogy mindenki közelébe eljussak. De sajnos erre nincs lehetőség”. Az iránta megnyilvánuló szeretet és elismerés a rendszeresen felhangzó „Be-ne-det-to” skandálásában vált a találkozó állandó kísérőjelenségévé.
A hetvennyolc éves XVI. Benedek a Kölnben eltöltött négy nap során meglepő frissességgel vett részt sűrű programjának állomásain. Magánkihallgatáson fogadta Gerhard Schröder kancellárt, Angela Merkel CDU-kancellárjelöltet, valamint Wolfgang Thiersét, a szövetségi parlament elnökét.
Különös jelentőséggel bírt látogatása a római időkre visszanyúló zsidó hitközség otthonában, a kölni zsinagógában és megbeszélése a németországi muzulmán közösségek képviselőivel. Beismerte a még mindig fennálló ellentétek tényét, ugyanakkor nyílt és bizalomteljes párbeszédre biztatott zsidók és keresztények között, tekintettel az ismét tapasztalható antiszemitizmusra és idegengyűlöletre. Vendéglátói annak a reményüknek adtak kifejezést, hogy a Vatikán hamarosan megnyitja archívumait. Az ott őrzött iratokból képet lehetne alkotni a római katolikus egyház szerepéről a nemzetiszocialista terrorrendszer alatt. A muzulmán küldöttekkel való beszélgetése során „perverznek és embertelennek” nevezte a terrorizmus minden megnyilvánulását, és a két vallás közötti dialógus fontosságát hangoztatta, mert nagyrészt ettől függ a világ jövője. „A terrorizmus elleni harc legjelentősebb eszköze, hogy legyőzzük a gyűlöletet. A feladat nehéz, de nem megoldhatatlan” – mondta a szentatya, aki a németeknek azt ajánlotta, hogy az iskolákban vezessék be a muzulmán hitoktatást.



Németország ajándéka. A pápát Rómába szállító Lufhansa eltért e járatok megszokott útvonalától, Bajorországnak vette útját, és átrepült azon települések felett, ahol Joseph Ratzinger született, tanult és dolgozott. Szülővárosában, Marktl am Innben a tűzoltóság reflektorokkal világította meg szülőházát, hogy azt a magasból is fel lehessen ismerni. A polgárok gyertyákkal és öngyújtóik lángjával mondtak „szervuszt” Joseph Ratzingernek. A Regensburg nevet viselő gépet pedig olyan pilóta vezette, aki egykor a bonni egyetemen XVI. Benedek tanítványa volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.